Strony

20 lutego, 2017

Cieniowany sweter cardigan i komin z warkoczami.



Znów sięgam do archiwum. Pełno w nim robótek na drutach. Druty to moja największa miłość, niestety trochę teraz odrzucona na rzecz szydełka. Ale jak w każdym związku są różne okresy co nie znaczy ,że nie wracamy do siebie :-)

Wykonany na drutach duży sweter typu cardigan z zakładanymi połami , a że włóczki dość dużo zostało, powstał do kompletu szal typu komin.

Komplet zrobiłam na drutach nr 3 z tureckiej wełny cieniowanej Nako. Ciemny brąz mijając rudości  powoli przechodzi do jasnego beżu. Włóczka ma lekki włos. Jest bardzo miękka i delikatna  a przy tym ciepła,

Cardigan to duży prostokąt z rękawami zrobionymi osobno. Dziergany jest w poprzek by pasy były pionowe. Strzałka na zdjęciu poniżej pokazuje kierunek dziergania.

Fason sprowadza się do dużego prostokąta , w którym ustalamy szerokość przodów i tyłu. Sweter powstaje bez szwów bocznych .  Zostawiamy jedynie nieprzerobione otwory na ręce.
Powyżej otworów na ręce musimy zostawić pas na ramiona i na szyję.
Poniżej - to długość swetra jaką chcemy.



Wysokość robótki stanowi : długość swetra od pachy + wysokość pachy + długość ramiona + wysokość jaką chcemy mieć na szyi.

Cieniowany sweter zaczęłam ściegiem francuskim , kilka rzędów by brzeg nie zwijał się a następnie cały sweter przerobiony jest dżersejem.



Rękawy robimy na końcu i doszywamy do swetra. Wykrój w moim swetrze jest taki:


Zaczynamy kilkoma rzędami ściegu francuskiego  a powyżej dżersej.

Komin-szal to same warkocze położone koło siebie. Warkocze skręcane  są w co 10 rzędzie. jest wtedy lekkie ściągnięcie szerokości a robótka jest więcej puchata.


Mam nadzieję,że już nie będą man w tym roku potrzebne ciepłe kominy.
Chociaż komin jest na tyle szeroki ,że można zarzucić go na ramiona w jakiś chłodniejszy dzień czy wieczór lata.
Może być swoistą pelerynką.


Bardzo dziękuję za odwiedziny mojego skromnego bloga.

Za komentarze , tak miłe i cenne dla mnie.

Do zobaczenia w następnym wpisie :-)



8 komentarzy:

  1. Czy może Pani podac na jakiej wysokosci zostawic miejsce na pachy ,ile potem jeszcze robic tz rzedow:) i ile mniej wiecej oczek Pani nabrala ,chcialabym zrobic dla corki jestem poczatkujaca dziewiarka:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Najlepiej zrobić próbkę bo rożna włóczka i druty. Proszę nabrać 10 oczek i przerobić dżersejem 10 rzędów. Zdjąć z drutów i na górze próbki zmierzyć ile ma cm. Otrzymamy np 5 cm = 10 oczek. Zmierzyć córkę od połowy uda np do wysokości ręki , dodać szer jednego ramienia do szyi i dodać wysokość np do połowy wys szyi. Otrzymamy np 100 cm. Obliczamy 100x10=1000 i podzielimy przez 5 = 200 oczek i taka liczbę oczek nabieramy. Tak robimy do przerwy na pachę. Nie wiem ile lat ma córka więc na pachę dorosłą zostawiamy ok. 24 cm. Moj sweter ma wymiary : do pachy 55 cm, pachą 24 cm i pas powyżej pachy jest wysoki na 21 cm

      Usuń
    2. bardzo dziękuje ...czy robila Pani od dołu czy tez od jednej strony do drugiej? ale śmiesznie brzmi moje pytanie Dzieki za podpowiedż

      Usuń
    3. Robiłam w poprzek tak jak strzałka na fotce pokazuje.przod,tył,przód aby pasy były pionowe. Pozdrawiam serdecznie i czekam na fotkę Pani pracy:-)

      Usuń
  2. Bardzo piękny sweter. Kto go nosi, skoro z archiwum?Pozdrowienia, uściski i uśmiech przesyłam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Chwilkę był u mnie ale jak zwykle wolał francuską szafę:-)buziaki,uśmiechy ślę :-)

      Usuń
  3. Dobrze że Pani ma takie coś jak archiwum bo sweter wygląda znakomicie. Ala

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję. Archiwum teraz nawet sobie cenię:-)

      Usuń

Bardzo dziękuję za zostawione opinie o moim blogowaniu :-)