Strony

28 czerwca, 2024

Polanica Zdrój

Czerwiec 2024

Park Zdrojowy - nowy skwer przy Pijalni , Polanica Zdrój

Opowiem Wam dziś

 o Polanicy Zdrój, 

miasteczku i uzdrowisku , do którego wciąż wracam ale nigdy o nim publicznie nie opowiadałam. Jest tu takie pewne miejsce , w którym czuję się jak w domu , więc przyciąga mnie prawie co roku. Jest tu też magia Dolnego Śląska , która fascynuje , ciekawi i zadziwia wciąż i wciąż :-) jakby na nowo.

Fontanna Chłopiec na Niedźwiadku, Park Zdrojowy , Polanica Zdrój 

Polanica Zdrój , siedmiotysięczne miasto-uzdrowisko położone jest u podnóża Gór Stołowych i Bystrzyckich , w Kotlinie Kłodzkiej , w Środkowych Sudetach. Urzeka malowniczym położeniem, łagodnym klimatem i  wyjątkowo piękną architekturą. Zaprasza wszystkich i dużych i małych a w swej ofercie ma bogatą bazę noclegową i uzdrowiskową oraz gastronomiczną. Miasto przecina dopływ Nysy Kłodzkiej - Bystrzyca Dusznicka.

przy Deptaku , Polanica Zdrój

Historia miasta sięga XIV . Była to wtedy niewielka osada,  pośrodku gęstego lasu , głównie sosnowego. Gdy w połowie XVI odkryto w niej lecznicze źródła , rozwój miejscowości przyspieszył. Ale o prawdziwym rozkwicie miasteczka można mówić dopiero w XVIII kiedy to jezuici wybudowali okazały dwór z kaplicą i zaczęli przyjmować tam kuracjuszy . Kaplica stała się kościołem a odbudowany dwór obecnie tylko niszczeje.

widok z Klasztornej Góry, Polanica Zdrój 

Głównym budynkiem uzdrowiskowym jest oczywiście Dom Zdrojowy z 1906r. - obecnie Szpital Uzdrowiskowy "Wielka Pieniawa" a także sanatorium i luksusowy hotel w jednym. Położony jest w Parku Zdrojowym , na przeciwko największej fontanny kurortu .  Jest to bardzo duży i piękny obiekt z własną kawiarnią oraz otwartymi niedawno termami .Ciekawostka - jeden z odcinków programu naszej telewizji "Sanatorium Miłości " był tu nagrywany.

"Wielka Pieniawa", fontanna, Park Zdrojowy, Polanica Zdrój

Najbardziej znanym i najstarszym źródłem uzdrowiska  jest Wielka Pieniawa pozyskiwana od 1904r , z głębokości  34,6 m .  Źródło jest  artezyjskie czyli woda wypływa sama na powierzchnię bez użycia pomp. Charakteryzuje się dobrym , orzeźwiającym smakiem (sprawdziłam nie jeden raz ) i wpływa korzystnie na nasze trawienie . Zawiera m.in. wapń, żelazo, magnez, miedź i potas.

źródełko Wielka Pieniawa w Parku Zdrojowym

Polanica Zdrój słynie z uzdrowisk specjalizujących się przede wszystkim w leczeniu dolegliwości gastrologicznych i kardiologicznych . Sanatoria są tu i prywatne i z NFZ ale wszystkie mają bogatą ofertę zabiegów leczniczych i rehabilitacyjnych.  Jest na prawdę wielki wybór. 

kładka widokowa z "wodospadem", Park Zdrojowy, Polanica Zdrój


W Polanicy Zdrój jest też duży wybór małych lub większych , prywatnych i na fundusz, klinik czy szpitali oferujących zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej. Tu właśnie w 1951r.  dr Stanisław Michałek-Grodzki ( prekursor chirurgii plastycznej w Polsce ) założył pierwszy w naszym kraju oddział w szpitalu św. Antoniego.  Przez wiele lat tylko w Polanicy można było robić zabiegi z estetyki i poprawiać chirurgicznie  wady wrodzone oraz zmiany pourazowe.

Park Różaneczników , Park Zdrojowy, Polanica Zdrój

Park Zdrojowy w Polanicy Zdrój został założony w 1906r. w centrum miasta a w 1991r. został wpisany do rejestru zabytków. Nie brak tu cennej i wyjątkowej roślinności , głównie rzadkich okazów dendrologicznych , jak chojna kanadyjska czy tulipanowiec amerykański. Zieleń parkową upiększają dywany kwiatowe i fontanny. Park naturalnie przechodzi w las. 

Park Zdrojowy, Polanica Zdrój

Około 13 ha parku zostało podzielone na pięć części : Park Centralny z muszlą koncertową oraz Teatrem Zdrojowym im.M.Ćwiklińskiej ; Park Różaneczników z prawie pół ha pachnących azalii, różaneczników i rodendronów ; Park Józefa z ciszą i rzeźbami epokowych ludzi związanych z kurortem ; Park Leśny ciszy i śpiewu ptaków i Park Szachowy najbardziej nasłoneczniony. Ciekawostka : z Teatrem Zdrojowym związane są początki artystycznej drogi Ireny Santor, która jest Honorowym Obywatelem Miasta. W parku można znaleźć ciszę i cień tak potrzeby podczas upałów.

Park Szachowy, Polanica Zdrój

Park Zdrojowy jest sercem miasta - uzdrowiska i wszystkie drogi do niego prowadzą. Tu każdy znajdzie coś dla siebie . Odbywają się tu koncerty , spektakle. Są urocze kawiarenki , małe sklepiki z różnościami, ławeczki dla relaksu , alejki spacerowe a dla oczu piękna zieleń, plenerowe  rzeźby i szumiące fontanny. Zachwyca każdy zakątek. 


Śniadanie na Trawie , Park Zdrojowy, Polanica Zdrój

Wokół parku  rozbudowuje się miasto i mimo , że powstają tu nowoczesne hotele i pensjonaty, secesyjny charakter dawnej zabudowy chyba bardziej urzeka. Uzdrowiskowy Deptak znajduje się wzdłuż rzeki Bystrzycy Dusznickiej . To nie tylko spacerownik ale też centrum kulturalno-usługowe z licznymi galeriami, sklepikami, kawiarenkami. Częścią deptaka jest Aleja Gwiazd Koszykówki z odciskami dłoni najlepszych sportowców.

                            Pijalnia Wód Mineralnych , Polanica Zdrój

Bystrzyca Dusznicka z deptakami po bokach, Polania Zdrój

Polanica Zdrój, ul. Bystrzycka

Symbolem Polanicy Zdrój jest niedźwiedź polarny - duża kamienna rzeźba z 1910 r. w Parku Leśnym,  oznaczająca miejsce dojścia lądolodu skandynawskiego a przede wszystkim związana z polanicką legendą powstania pierwszej osady. Dawno temu gdy te tereny porastała puszcza, pewien gajowy poczuł zmęczenie i pragnienie. Gdy miał zamiar napić się wody ze źródełka , nagle pojawił się olbrzymi  niedźwiedź. Gajowy chciał go zabić ale zwierzę przemówiło ludzkim głosem , prosząc o darowanie mu życia i w podzięce zaprowadziło gajowego do nowego źródełka. Myśliwy napił się łyk wody i od razu opuściło go zmęczenie a niedźwiedź zniknął. Wieść o niezwykłym źródełku szybko się rozeszła i coraz więcej ludzi przybywało do tego miejsca.  Z czasem wokół polany powstała osada i znów z czasem nazwano ją Polanica Zdrój. Prawda?nieprawda?ale piękna historia.

niedźwiadki w Parku Szachowym, Polanica Zdrój

Bo tak naprawdę Polanica Zdrój to przedwojenne niemieckie Altheide-Bad, miasto położone przy szlaku handlowym z Czech na Śląsk. Tędy też prowadził tzw szlak bursztynowy. Po wojnie była nazwana Puszczyków Zdrój a dopiero od 1946 r. Polanicą Zdrój. Pomysł na niedźwiadki podchwycili miejscowi artyści i z roku na rok spacerując po kurorcie , spotkamy niejedną sympatyczną rzeźbę metalowych zwierzątek.

skwer z fontannami przy Deptaku, Polanica Zdrój
Teatr , Polanica Zdrój

A poniżej polanickie fontanny - tylko dwie  - też posłuchajcie :-)




Na obrzeżach miasta znajdziecie też niejedną atrakcję tego miejsca ,  jak letni tor saneczkowy "Góralka", długości 450 m czy Hutę Szkła Artystycznego "Barbara" gdzie można poznać ręczny proces produkcji kolorowego szkła i figurek szklanych a także uczestnicząc w warsztatach malowania szklanych wyrobów  albo coś kupić w sklepiku  na pamiątkę pobytu. Jest tu też do kupienia szklana biżuteria ale nie jest tu wytwarzana.

Huta "Barbara", Polanica Zdrój



A to moje tegoroczne "pamiątki" słoń i motyl 



Być może zapytacie : a gdzie jest twoje miejsce? Niedaleko " Barbary " , wśród lasów i nad rzeczką, znajduje się nieduże sanatorium "Malwa" . Kameralne , rodzinne niemal. Doskonałe. Ma wszystko co potrzeba dla dobrego odpoczynku i podratowania zdrowia a także dla przyjemności. Oferta jest na NFZ oraz można wykupić prywatne pakiety lecznicze lub rehabilitacyjne. 



Sanatorium Uzdrowiskowe "Malwa" , Polanica Zdrój

A na koniec jeszcze trochę Polanicy , niedużego miasta , wielkiego uzdrowiska , otoczonego pięknem natury i ciekawą historią . Leczy i ciało i ducha :-) Polanica to też doskonałe miejsce wypadowe na wędrówki po górach. W pobliżu magiczne  Góry Stołowe i nie tylko . 
Ja tu wciąż wracam - a Ty?










2 komentarze:

  1. Cudna relacją, pieknie tam i miałaś wspaniały czas, relaks .Piękne miasteczka, najlepiej stanąć przy fontannie podczas takiego upału, pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Są i szachy w moim ulubionym mieście w woj. dolnośląskim :) One się wzięły tam dlatego, że w Polanicy rozgrywany jest jeden z największych turniejów w Polsce. No ale ja za słaby jestem, żeby zagrać :D

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za zostawione opinie o moim blogowaniu :-)