Strony

24 kwietnia, 2023

Busko-Zdrój na weekend - część 1

 

Aleja Adama Mickiewicza, Busko-Zdrój


Opowiem Wam ...


 o Busku - Zdrój , miasteczku i uzdrowisku , leżącym na malowniczym Ponidziu , w województwie świętokrzyskim.


Pomiędzy Krakowem a Sandomierzem, na południe od Kielc , na południowych zboczach Garbu Pińczowskiego.

 Busko Zdrój słynie głównie z solanek oraz wód siarczkowo-siarkowodorowych , które korzystnie wpływają na choroby kośćca oraz choroby skóry.  Oprócz tężni nie korzystaliśmy z dobrodziejstw natury. Powietrze, woda i inhalacje to też dużo dla zdrowia, zwłaszcza jak na co dzień mieszka się w smogowym , wielkim mieście.

Maskalis (rzeka), Park Zdrojowy, Busko-Zdrój


Przez Busko przepływa rzeczka Maskalis , lewy dopływ Nidy. W herbie miasta jest dla mnie słoneczko o 16 ramionach a historycznie - monstrancja , atrybut świętego Norberta.  Początki tej osady sięgają XIII w. ale po pożarach miasta , nie ma zabytków z tych wczesnych lat.


W Busko-Zdrój znajduje się około 40 sanatorium państwowych i prywatnych  oraz doskonała - bo ogromny wybór - baza noclegowa. Z mężem  wynajęliśmy pokój w małym pensjonacie , obok Parku Zdrojowego. Codzienny spacer zaczynaliśmy od ulicy Uzdrowiskowej :-)


I tak zaczniemy nasz spacer - od południowo zachodniego krańca nowego Parku Zdrojowego - o właśnie tak - w kierunku tężni


południowa część parku zdrojowego-widok z tarasu tężni - Busko Zdrój

Tężnia solankowa w Busku Zdroju to imponująca konstrukcja dwóch okręgów z tarniny , po których delikatnie spływa solanka. Obwód to aż ok. 226 m a wysokość sięga 10 m. Pomiędzy pierścieniami możemy spacerować łapiąc dobry oddech . 


tężnia solankowa , wejście boczne, Busko Zdrój

Środek tężni to okrągły plac z ławkami, pośrodku którego znajduje się fontanna mgielna , uruchomiana co jakiś czas.


duża tężnia, środkowy placyk z fontanną i ławkami , Busko Zdrój

Na szczycie tężni znajduje się taras widokowy , z którego można podziwiać panoramę uzdrowiska. Są tu też ławki :-) Busko Zdrój  ma dużo ławek i tu stawiam duży plus :-) dla miasta. Wstęp do tężni jest płatny , niestety. Koszt dla seniora to 8 zł.



Dom Zdrojowy - widok z tarasu tężni, Busko Zdrój

Obok tężni stoi nowy Dom Zdrojowy a w środku mała tężnia, informacja turystyczna , pijalnia wód i mała kawiarenka oranżeria. Wśród zieleni możemy wypić pyszną kawę , kupić plan miasta i odprężyć się na 25 minutowym seansie w mini tężni , leżakując i oddychając świeżym powietrzem, przepełnionym solą. Seans dla seniora to koszt 7 zł.


mała tężnia w Domu Zdrojowym, Busko Zdrój


Tuż obok tężni jest skwerek z ławkami ułożonymi wokół grającej,  o pełnych godzinach  , fontanny .


multimedialna fontanna , Busko Zdrój

Na przeciwko fontanny ale w oddaleniu - znajduje się duży plac zabaw dla dzieci w kształcie statku oraz Małpi Gaj czyli park linowy. W tej części parku są też stawy porośnięte tatarakiem i nenufarami.  W kwietniu nie mogliśmy ich  w pełni podziwiać.


Park Zdrojowy nowy , widok na sanatorium Włókniarz

Nowoczesnymi mostkami-kładkami przechodzimy dalej w stary Park Zdrojowy. Park ma ponad 24 ha powierzchni i rośnie w nim ponad 130 gatunków drzew a wśród nich najbardziej dostojny  dąb Ryszard posadzony jeszcze w XIX w.



Stary Park Zdrojowy jest bardziej reprezentatywny i znajdziemy tu cień. Chaotycznie ułożone alejki z ławkami dodają mu tylko uroku. Jest tu muszla koncertowa, małe fontanny ( w kwietniu nieczynne) i dużo kwiatów ułożonych w kolorowe dywany . 


Stary Park Zdrojowy , Busko Zdrój 

Historyczne budynki tej części parku to dawne Łazienki , kaplica św. Anny i Restauracja Victoria. 

Łazienki zostały otwarte w 1836 r. a dziś znajduje się tu sanatorium Marconi nazwane tak od włoskiego architekta , autora budynku i ogrodu, Henryka Marconiego. Piękny , wielki biały budynek z kolumnami.


Sanatorium Marconi , hol, sala koncertowa , Busko Zdrój

Sanatorium Marconi , główne wejście , Busko Zdrój 


Kaplica św. Anny jest maleńka i urocza. Została zbudowana pod koniec XIX w. w stylu neogotyckim . Zwana jest kościółkiem uzdrowiskowym.



W restauracji Victoria wcześniej znajdowało się uzdrowiskowe kino. Nie zrobiłam zdjęcia :-( ale jest Park Zdrojowy i odpoczywający kuracjusze, turyści  , wsłuchani w trele ptaków. Muzyka za darmo i dla wszystkich :-)


Za Sanatorium Marconi na południe ,  na skrzyżowaniu ulic : Rzewuskiego i 1 Maja znajduje się przepiękny skwer . Moim skromnym zdaniem jest to  najpiękniejsze miejsce uzdrowiska. Wzdłuż ulic stoją sanatoria między innymi  Krystyna, Nida Zdrój oraz dyrekcja Uzdrowisko Busko Zdrój S.A.


Ulice zbiegają się w placyk z ławkami , na którym stoi pomnik pierwszej kuracjuszki ( wg legendy ) uzdrowiska Jadwigi Andegaweńskiej. Jadwiga to jedyna kobieta w naszych dziejach, która  była królem Polski ( wiek XIV ). Później dopiero  została żoną Władysława Jagiełły.

pomnik Jadwigi , Busko Zdrój

u zbiegu ulic Rzewuskiego i 1 Maja , Busko Zdrój

To też część Parku Zdrojowego. Taka kropka nad i :-)

symbol miasta Busko Zdrój przed główną bramą Parku Zdrojowego


Wśród chaotycznie położonych alejek parku jest jedna - szeroka i prosta. Prowadzi od sanatorium Marconi do głównej bramy parku i dalej przechodzi w Aleję Adama Mickiewicza - deptaku miasta.

Aleja Mickiewicza, Busko Zdrój

I tu zakończymy pierwszą część spaceru po słoneczkowym mieście - uzdrowisku 🌞🌞🌞


Zapraszam już dziś na drugą opowieść o Busku Zdrój 🌞


1 komentarz:

  1. Wow, wspaniały spacer, dziękuję.Nasyćcie wzrok tymi cudnymi widokami.Ładujcie akumulatory.Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za zostawione opinie o moim blogowaniu :-)