Strony

25 kwietnia, 2023

Busko Zdrój na weekend - część 2

 

Kaplica św. Anny , park zdrojowy, ul.1Maja, Busko Zdrój

Opowiem Wam ... o Busku Zdrój

część 2


Spacerkiem przeszliśmy już Park Zdrojowy nowy i stary i ruszamy pod niewielką górkę Aleją Mickiewicza , która bez ruchu ulicznego jest deptakiem Buska. Znajdują się przy niej urzędy miasta , szkoły, kafejki , sklepiki oraz Dom Kultury. Jak na deptak przystało są tu alejki dla pieszych i ścieżka rowerowa oraz zadbana roślinność.

Aleja Mickiewicza , Busko 

Przed Domem Kultury - ławeczka a na niej siedzący poeta, kompozytor Wojciech Belon (1952-1985) związany z miastem w sumie na zawsze. Tu chodził do liceum, tu mieszkał, tu założył zespół Wolna Grupa Bukowina i tu został pochowany. Pod koniec maja , każdego roku odbywa się w Busku festiwal piosenki Niechaj zabrzmi Bukowina a Wojtek jest jego patronem.


ławeczka Wojtka Belona, Al.Mickiewicza, Busko Zdrój

Ciut dalej ale po przeciwnej stronie jest maleńki skwer a na nim pomnik księcia Leszka Czarnego , który w roku 1287 nadał Busku prawa miejskie. Jego wypolerowana kiesa , zgodnie z legendą , poświadcza , że kto jej dotknie - będzie żyć w dobrobycie finansowym.  No cóż - prawda, nieprawda a spróbować można :-)


pomnik księcia Leszka Czarnego, Al.Mickiewicza, Busko 

Trochę wyżej , po lewej - niezwykły dom Zamek Dersława . Kiedyś tylko pensjonat a dziś pensjonat z restauracją. Został wybudowany w 1911 r dla lekarza sanatoryjnego Rosjanina Wasyla Jacobsa , który chciał mieć zamek a nie zwykły dom. Nazwał go imieniem pierwszego właściciela tych ziem - Dersława . Dersław wraz z bratem biskupem sprowadzili do Buska zakon Norbertanek.


Zamek Dersława, Al.Mickiewicza, Busko

Spacer tą aleją jest bardzo przyjemny . Możemy przysiąść na ławce lub kawiarence . Zrobić zakupy w wszechobecnej Biedronce. Na końcu alei stoi sobie pomnik św. Nepomucena , częściowo przy ruchliwej i handlowej ulicy Batorego.


figura św. Nepomucena, ul.Batorego , Busko

Po przeciwnej stronie piękny drewniany budynek  - Galeria Zielona - niestety zamknięta do początków maja br.


Galeria Zielona, ul.Batorego,Busko

Dalej - dochodzimy do rynku Buska czyli Placu Zwycięstwa . Centralną powierzchnię placu zajmuje stary park z fontanną a wokół placu stare kamieniczki z różnorodnymi sklepami. Zauważyłam ,że w mieście najwięcej jest sklepów z odzieżą :-) Jest też dużo lodziarni a to coś dla mnie . Wszystkie lody były smakowite :-)


Plac Zwycięstwa, Busko

Dalej za Placem Zwycięstwa znajdują się osiedla mieszkaniowe, cmentarze oraz budynki zakonu Norbertanek i najstarszy drewniany kościółek z XVII w. Niestety - nie dotarliśmy tam. Może następnym razem :-)


W Busku są tylko trzy muzea ale tylko jedno było otwarte w tym czasie naszej eskapady. Prywatne małe muzeum Techniki Wojskowej (ul. Żeromskiego) co mnie nie bardzo interesowało ale byliśmy. Jestem chyba pacyfistą bo uważam ,że wojna powinna być historią a nie czasem obecnym. I nie powinno być żadnych zbrojeń. W każdym razie można podziwiać pasję właściciela - sam uszył nie jeden mundur, sam wyremontował niektóre eksponaty.


Muzeum Techniki Wojskowej, Busko 

Ciekawa jestem pozostałych muzeów Buska : Ziemi Buskiej w galerii Zielonej oraz Muzeum Motoryzacji XX w. Busko to małe miasto liczące ok. 16 tys mieszkańców ale co najciekawsze znajduje się w uzdrowisku i jego pobliżu. 

znak Buska, Al.Mickiewicza, Busko


Na północno-zachodnim krańcu nowego Parku Zdrojowego,  na plebani  kościoła św. Brata Alberta można nauczyć się pieczenia podpłomyków i poznać historię parafii i kościoła. Skorzystaliśmy :-)


nowy Park Zdrojowy, w oddali kościół św. Brata Alberta , Busko Zdrój

Kościół zaczął żyć w 1998r. Zachwyca wystrojem  i pięknem zdobień. To co mnie zachwyciło to freski w technice skrafitto , płaskorzeźby przypominające pofałdowany gips a Busko stoi na skałkach gipsowych   i przepiękne nowoczesne witraże w technice topionego szkła. Wszystko w kolorach złota, beżu, jasnej szarości, kremu, brązu. Cudowne wręcz ale zdjęcia tego nie oddają. Na suficie - 10 przykazań i każde z nich  trzyma jeden anioł , na posadzce - starochrześcijańskie znaki drogi do zbawienia.


kościół św. Brata Alberta , Busko Zdrój

Po prawej stronie kościoła ale w jego wnętrzu znajduje się kaplica Fatimska a tu zachwyt nie ma końca. Na ścianie ołtarzowej znajduje się artystyczna wizja wszechświata - złoty układ słoneczny , nawiązujący do myśli francuskiego jezuity , filozofa Pierra Teilharda de Chardina , mówiącej o tym ,że ziemia jest hostią ofiarowaną na ołtarzu świata.


kaplica fatimska, kościół św. Brata Alberta , Busko Zdrój

Tego piękna nie udało mi się uchwycić - żyje w moich wspomnieniach. To trzeba zobaczyć na własne oczy jak uzdolnionych artystów mamy. Autorem tej kaplicy jest krakowski artysta plastyk  Stanisław Dyga.

salka plebani z piecem  chlebowym ,kościół św. Brata Alberta , Busko Zdrój 

Parafia buska prowadzi działalność kulturalno-oświatową. Odbywają się tu często koncerty i inne spotkania mieszkańców Buska i kuracjuszy.  Jest tu sklepik z różnościami -  m.in. doskonały wybór ziołowo-owocowych herbat bio  . Są różne pokazy pieczenia chleba, podpłomyków. Na plebanii można wynająć pokój , można zjeść obiad po wcześniejszym umówieniu bo chętnych jest bardzo dużo.

Po przeciwnej stronie parku , przy ulicy peryferyjnej miasta - Stawowej możemy pospacerować dróżkami i ścieżkami rezerwatu Zimne Wody . Występują tu skały gipsowe oraz źródła zimnej wody - stąd nazwa. Gdy my tu byliśmy kwitły dzikie wiśnie .

rezerwat Zimne Wody, Busko

Kolejna atrakcja Buska Zdrój to metalowa kładka pieszo-rowerowa.


Łączy ulice centrum uzdrowiska z sanatorium dziecięcym , szpitalem Na Górce  . Wykonana jest ze stali okrętowej. Długa na 250 m zachwyca lub nie swoją architekturą. Mnie się podoba.


Zbliżamy się znów do Parku Zdrojowego i na ulicy Rokosza spotykamy elektryczny busik , który może nas zabrać na wycieczkę lub podwiezie w wybrane miejsce jak taxi.

ul. 1 Maja, Busko Zdrój 

Wracamy do serca Buska Zdrój. Park Zdrojowy otaczają ulice z pensjonatami, sanatoriami, hotelami , restauracje oraz sklepy. Największy ruch , największy wybór jest na 1 Maja .

nowy Park Zdrojowy - widok z tarasu dużej tężni, Busko Zdrój

Busko Zdrój zaprasza przez cały rok i kuracjuszy i wczasowiczów , oferując przede wszystkim dobre powietrze i wodę.

dla zainteresowanych jeden z zachęcających plakatów , Busko Zdrój

I ja też polecam to miasto choćby na weekend ☀️🦋☀️


1 komentarz:

  1. Piękne obiekty, zabytki.Pieknie to wszystko opisalas i cudowne fotki wstawiłaś.Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za zostawione opinie o moim blogowaniu :-)