Na szydełku można wydziergać wszystko, podobnie jak na drutach możemy tworzyć małe i duże rzeczy i do noszenia i do ozdoby naszego domu.
Staram się zachęcać do takiego działania . Mam nadzieję,że korzystając z moich rad i propozycji obierzecie swój własny "kurs" i na pewno skomponujecie coś zgodnie z własnym gustem . A prawda jest , że każda kobieta to inny gust .
Może właśnie dlatego dzierganie wciąż jest na topie , dziergają kobiety i mężczyźni - rzadziej ale jednak. Moda na dzianinę wykonaną na drutach i szydełkiem wciąż trwa, cieszy się niezwykłym powodzeniem i nic nie wskazuje na ich zmierzch.
Robótki ręczne pozwalają na zachowanie odrębności , indywidualności stylu , dają niezależność. Powiecie : skąd ta niezależność? Po prostu nie trzeba chodzić po sklepach w poszukiwaniu czegoś oryginalnego , tylko zapełniać szafy swoimi "cudami".
Przy stosunkowo niewielkim wysiłku i stracie czasu - na pewno to nie strata tylko przyjemna odskocznia od dnia powszedniego i ogromna przegromna przyjemność tworzenia.
Dzisiaj proponuję krótką szydełkową firankę na kuchenne okno czyli zazdrostkę.
Nawet początkująca Szydełkowiczka może to zrobić. Same słupki i oczka łańcuszka. Jeden trudniejszy moment - "zęby" firanki. Jak dodać słupki ? Jak wydziergać "zęby"?
Odpowiem poniżej.
Jak się to robi? Nabieramy 127 oczek łańcuszka +3 oczka zwrotne+oczka na brzeg do wciągnięcia firanki na drążek karnisza.
Ja zrobiłam kratkę pełną = 1+3 słupki + 8 oczek łańcuszka + 4 słupki.
Każdy musi dopasować do rozmiarów swojego karnisza tak by po zrobieniu łatwo było zawiesić firankę.
Zaczynamy dziergać : brzeg do wciągnięcia firanki i dalej wg schematu , w którym
czarne kratki to kratki pełne=3 słupki
pusta kratka =1 słupek + 2 oczka łańcuszka
dwa minusy -- = 1 słupek + 5 oczek łańcuszka
M = 1 słupek,3 oczka łańcuszka , szydełko wbijamy w 3 oczko rzędu poniżej i robimy 1 oczko ścisłe,3 oczka łańcuszka
Tu może jednak będzie lepiej widać.
Wzór zainspirował mnie do wykonania mojej krótkiej kuchennej firanki.
Swoją firaneczkę wyszydełkowałam z kordonka Aria w kolorze naturalnym firmy Ariadna.
Trudniejszy moment dla zaczynających szydełkować to dodanie dwóch pełnych kratek na początku i końcu rzędu ale tylko trzeba wiedzieć: jak?
Otóż na początku rzędu robimy 9 oczek zwrotnych łańcuszka , następnie po jednym słupku w od 5 oczka do 9 i mamy naddane dwie kratki pełne.
Na końcu rzędu postępujemy inaczej. Robimy 6 słupków patentowych czyli wyższych od słupków zwykłych. Nawijamy nitkę , szydełko wkłuwamy w ostanie oczko łańcuszka, nitkę przeciągamy przez 1 pętelkę,zostają 3 pętelki,przeciągamy nitkę przez 2 pętelki,, zostają 2 pętelki i znów przeciągamy nitkę przez dwie pętelki ostatnie. Zrobiliśmy jeden słupek patentowy. Następne 5 robimy tak samo, wkłuwając szydełko w to samo oczko łańcuszka czyli ostatnie rzędu.
Zamykanie kratek na początku - te które są niepotrzebne przerabiamy oczkami ścisłymi a na końcu rzędu o tyle wcześniej zaczynamy kolejny rząd.
Jak już skończymy firankę należy ją zmoczyć lub jak się zakurzyła czy jest brudna ręcznie wyprać. Naciągnąć, wysuszyć i wyprasować. Można nakrochmalić.
Później po użytkowaniu gotowej można prać w pralce nawet w najwyższej temperaturze.
Kordonek Aria to 100% bawełny i bardzo dobrze się sprawdza w użytkowaniu.
Wyroby nie tracą kształtu, prawie plamoodporne.
Aria to grubszy kordonek. Jak chcemy mieć delikatną firankę to
należy wybrać dużo cieńszy np. kordonek Kaja.
Bożenko, już wiem od czego zacznę;-)Kupię kordonek i szydełko i działam.
OdpowiedzUsuńTylko jaki numer szydełka do Arii.
Buziaki ślę.
Cieszę się , że zaczynasz wreszcie. Ja używam szydełka nr 4 z plastikową rączką ale to nie jest polska numeracja i nawet nie pamiętam skąd go mam. To co piszą o Arii to pasuje polskie szydełko nr 2 na stronach Ariadny. Teraz to można zgłupieć z numerami szydełek a ich wielkością. Trzymaj się najlepiej polskich , metalowych i najlepiej kup i nr 2 i nr 3. Zobaczysz sama na czym będzie lepiej szydełkować a poza tym zawsze się przyda jak poczujesz szydełkową wenę.Buziaczki
UsuńJestem pod wrazeniem twoich prac i twojej pracowitosci
OdpowiedzUsuńsuper
OdpowiedzUsuńPrzepiękna firaneczka ! Bardzo dziękuje za porady, jak tylko znajdę czas to sama się za to wezmę, pozdrawiam. Beata
OdpowiedzUsuńDziękuję bardzo życząc realizacji zamierzeń. Pozdrawiam:-)
UsuńPani Bozenko, jakiego rozmiaru wyjdzie firanka na 127 oczek?
OdpowiedzUsuńJest wysoka na 50 cm. A rozmiar zaleźy od grubości korzonka, nr szydełka i techniki dziergania. Jak chcemy mieć wymiar dokładnie taki a taki to musimy zrobić mała próbkę robótki i przeliczyć centymetry na oczka.
UsuńJestem początkująca i chciałam zapytać czy zazdrości robi się nabierajac oczka na szerokość czy wysokość zazdrostki
OdpowiedzUsuńTę zazdrostkę zaczynamy od wysokości czyli robimy w poprzek. Tak jest lepiej. Ale można oczka robić pod wymiar szerokości. Ja osobiście zawsze wolę zaczynać od mniejszego wymiaru bo nie lubię nigdy pierwszego rzeędu😄i tym sposobem mam mniej do szydelkowania😄
UsuńBożenko ponieważ 100 lat nie robiłam nic na szydełku możesz mi wytłumaczyć jak laikowi? Na początek robimy 127 + 3 oczka łańcuszka + oczko zwrotne ( nie wiem co to jest). Teraz pierwszy rząd - 5 x 1 słupek plus 2 oczka łańcuszka, 3 słupki, 10 x 1 słupek + 2 oczka łąńcuszka, 3 słupki. Powtarzamy ten motyw? mi się wydaje, że pokręciłam. Pomocy!
OdpowiedzUsuńOczko zwrotne to oczko , które zastępuje oczko pierwsze rzędu następnego i dzięki , któremu zakręcamy do rzędu następnego. Pierwszy rząd oprócz pasa do wciągnięcia firanki na 2 kratki pełne a pomiędzy nimi kratki puste . Tego motywu nie powtarzamy gdy chcemy mieć tak długa firankę jak moja.
UsuńRozumiem i dziękuję za odpowiedź. Mam nadzieję, że mi się uda. :)
OdpowiedzUsuńWitaj, gratuluję zazdrostki! Firanka do kuchni jak się patrzy. Pewnie super wygląda w oknie i pasuje też do mebli? Zawsze powtarzam, że firana jest najlepsza do kuchni, a inni wątpią. ;) Pozdrawiam bardzo serdecznie i życzę powodzenia na przyszłość! Małgorzata z Poznania
OdpowiedzUsuńBardzo dziękuję 🌞
UsuńWitam serdecznie. Piękna firanka. Dziękuję za tłumaczenie. Może będzie umiała Pani mi powiedzieć co robię źle ponieważ pełne kwadraciki są bardziej prostokątne - płaskie i zniekształca mi się wzór. Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu
OdpowiedzUsuńPełny kwadracik to słupek na słupku poniżej, 2 słupki na 2 oczkach łańcuszka poniżej, słupek na słupku z rzędu poniżej. Może wstawiasz więcej słupków a nie dwa? Trudno mi zgadnąć dlaczego kwadraty są prostokątami. Zrób zdjecie swojej robótki i prześlij mi na e-mail bonikakowalczyk@gmail.com
Usuń