SZYDEŁKOWANIE
Od czego zacząć? Od kupienia włóczki lub kordonka i kupienia oczywiście szydełka. Zazwyczaj na banderolach produktów jest napisane jaki numer szydełka jest najlepszy do grubości nitki.
W ogromie różnorodności produktów , moim zdaniem, najlepiej wybrać tradycyjne
szydełko i najlepiej metalowe.
Na pierwszą robótkę proponuję wybrać prosty wzór z techniki siatkowej - mój post z 15 lutego 2016. Technika siatkowa jest najprostsza ze wszystkiego bo tylko robimy słupki i oczka łańcuszka. Prostota nie przeszkadza w zrobieniu niejednej pięknej serwety, obrusa, czapki, bolerka , szalika
czy sweterka.
Najlepiej na początek kupić cienką włóczkę lub gruby kordonek
np. Ariadna ARIA 120tex x 2
i do" dzieła".
np. Ariadna ARIA 120tex x 2
i do" dzieła".
Podstawą szydełkowania jest pętelka zamknięta przez węzeł - pierwsze oczko w robótce.Nie może być one za mocno ściągnięte aby szydełko mogło łatwo przez nie przechodzić. Jak zrobimy ścisły węzeł to to go opuszczamy i pierwszym oczkiem jest następne. Przy zszyciu nie będzie widać a w serwetach schowamy je pod spód.
Podstawą każdego splotu na szydełku jest łańcuszek
Robimy pętelkę i szydełkiem przeciągamy nitkę , ściągając oczko pierwsze .Przeciągamy szydełkiem nitkę i tak powtarzamy do osiągnięcia żądanej szerokości robótki
Półsłupek
Szydełko wbijamy w przedostatnie oczko łańcuszka , przeciągamy nitkę. Mamy dwie pętelki i przez obie przeciągamy nitkę. Powtarzamy do końca rzędu. Przeciągamy nitkę przez końcową pętelkę i wbijamy szydełko w drugie oczko następnego rzędu. Przeciągamy nitkę przez dwie pętelki.
Słupek
Na początku rzędu w 1 oczku robimy 3 oczka łańcuszka,nawijamy nitkę i szydełko wbijamy w 2 oczko. Mamy 3 pętelki . Nakładamy na szydełko nitkę i przeciągamy ją przez dwie pierwsze od lewej pętelki.
Mamy 2 pętelki. Przeciągamy nitkę przez obie pętelki. Powtarzamy do końca rzędu.
Podwójny słupek
Na początku rzędu robimy 4 oczka łańcuszka. Nitkę nawijamy na szydełko dwa razy, wkłuwamy szydełko w następne oczko i przeciągamy nitkę przez dwie pierwsze pętelki , następnie przeciągamy nitkę przez dwie pętelki i znów przez ostatnie dwie.
Oczko ścisłe , zamykające
Szydełko wbijamy w oczko , narzucamy nitkę i przeciągamy
Potrójny słupek
Wykonując robótki na szydełku najczęściej korzystamy z gotowych schematów . Jak je czytać?
W rzędach nieparzystych czytamy od prawej do lewej a rzędy parzyste odwrotnie - od lewej do prawej.
Jeżeli schemat dotyczy techniki siatkowej to jedna pusta kratka oznacza słupek+2 oczka łańcuszka a kratka pełna 3 słupki.
Liczby po bokach oznaczają liczby rzędów od dołu do góry, dokładnie tak jak powstaje robótka.
Jak przerabiać oczka wyjaśnione jest za pomocą znaków i opis zawsze jest.
Jeżeli znaki łączą się na dole to znaczy ,że w jednym oczku wyrabiamy kilka np słupków.
Jeżeli znaki łączą sie na górze i na dole to znaczy ,że kilka np słupków musimy połączyć w pęczek.
Jeżeli znaki łączą sie na górze to znaczy , że kilka np. słupków łączymy w jedno oczko łańcuszka.
Pęczek
Robimy 3 niepełne słupki w jednym oczku łańcuszka tzn. nawijamy nitkę na szydełko i przeciągamy przez dwie pętelki (2), nawijamy nitkę i przeciągamy przez dwie pętelki (3), nawijamy nitkę i przeciągamy przez dwie pętelki (4). Ostatnie dwie pętelki (5) przerabiamy razem w jedno oczko łańcuszka.
Łączenie słupków w górze
Robimy niepełne słupki w kolejnych 3 oczkach łańcuszka (2,3,4) i przewlekamy nitkę przez 4 pętelki w jedno oczko łańcuszka.
Jeżeli układamy koło siebie słupki łączone górą to pomiędzy nimi musimy dodać oczka łańcuszka tak by robótka była prosta.
W tej próbce są to trzy oczka łańcuszka.
Wachlarzyk z 3 słupków
Na początku rzędu robimy 3 oczka łańcuszka. Nawijamy nitkę i wbijamy szydełko w 2 oczko po łańcuszku czyli w 3 rzędu. Robimy trzy słupki w jednym oczku. Nawijamy nitkę i szydełko wbijamy w 2 oczko po oczku z 3 słupkami i robimy słupek. Powtarzamy do końca rzędu. W następnych rzędach tak samo postępujemy. Nad pojedynczym słupkiem robimy słupek a nad wachlarzykiem - wachlarzyk w 2 oczku wachlarzyka z rzędu poniżej.
Zastosowanie w splotach
wachlarzyk z 3 słupków z pojedynczym słupkiem
Rząd zaczynamy pętelką. Narzucamy nitkę szydełko wbijamy w 3 oczko , przeciągamy i robimy 5 słupków w jednym oczku łańcuszka. Ostatnia pętelka - szydełko wbijamy w 3 oczko od 5 słupków i przeciągamy nitkę robiąc oczko ścisłe czy inaczej nazywane zamykające. Z pętelką szydełko wbijamy w 3 oczko itd.
Jest to splot bardzo wizualny i ładny zwłaszcza do wykończeń plis, swetrów, sukienek i wszystkiego o czym pomyślicie.
Pikotka
Pikotka albo pikotkę wykonujemy z 3 lub więcej oczek łańcuszka.
Robimy 3 oczka łańcuszka, wkłuwamy szydełko w 1 oczko z 3 i oczko ścisłe-przeciągamy tylko nitkę.
Ścieg pikotek może być wykończeniem wszelkiego rodzaju robótek na drutach i szydełku.
Często zastosowany jest na podkreślenie wzoru wszelkiego rodzaju serwet,serwetek, obrusów itp.
Kratka pusta to słupek+2oczka łańcuszka+słupek.
Kratka pełna to 3 słupki.
Przeplatając kratki pełne z pustymi uzyskujemy wzór a schematy do tego typu robótek są najprostsze do czytania i zrozumienia.
Na początek mała róża.
Znak na schemacie X oznacza kratkę pełną a kratki puste to jw.
Jak zrobić serwetkę techniką siatkową ?
Krótki kurs szydełkowania - krok po kroku.
Na dobry początek pierwszej szydełkowej robótki proponuje małą serwetkę lub komplet serwetek wg schematu poniżej. Niespecjalnie mi wyszedł ten rysunek ale wszystko widać.Puste kratki to puste kratki
X kratki pełne
łuk to 7 oczek łańcuszka a może być więcej, będą wtedy dłuższe . Robimy 7 oczek łańcuszka , wbijamy szydełko w co drugą kratkę czyli w 8-9 oczko łańcuszka.
schemat małej serwetki |
Proponuję taką właśnie serwetkę bo szybko i przyjemnie ją wyszydełkujecie. A pierwszy raz musi być taki by nie zniechęcał do dalszego działania na polu szydełkowych robótek.
Robimy 46 oczek łańcuszka+3 oczka , nawijamy nitkę i szydełko wbijamy w 1 oczko łańcuszka omijając trzy pierwsze czyli w 4 oczko. Zaczynamy od dołu schematu.
1 rząd Robimy 46 słupków razem z tym początkowym z 3 oczek łańcuszka.
2 rząd - 4 słupki + 13 kratek pustych + 4 słupki = pełna kratka
3 rząd jak 2
4 rząd - 4 słupki+5 kratek pustych+2 kratki pełne+6 kratek pustych+4 słupki
dalej jak w schemacie.
Z ostatniej pętelki zaczynamy robić 7 oczek łańcuszka + oczko ścisłe (2,3,4) po drugiej kratce i z niego znów robimy 7 oczek łańcuszka i tak do końca naokoło serwetki.
Takich łuków na krótszej stronie będzie 2x7 a na dłuższej 2x8.
Oczka łuków otaczamy półsłupkami po 8 w każdym łuku .Oczka ścisłe robimy na oczku ścisłym rzędu niżej .
Kończymy. Zostaje ostatnia pętelka(1). Robimy jeszcze jedno oczko łańcuszka(2), ucinamy nitkę i zaciskamy oczko(3). Odwracamy robótkę, szydełko wbijamy za sąsiednia nitkę słupka (4), przeciągamy nitkę (5) i ucinamy nitkę (6)
Serwetkę należy teraz namoczyć a jeżeli jest zakurzona lub brudna ręcznie przeprać w wodzie z płynem. Mokrą rozłożyć np na ręczniku, wysuszyć i wyprasować.
Ściegi z samych słupków
Ściegi z samych słupków są w różnych wariantach. Wszystko zależy na czym uczepiamy słupek, gdzie wbijamy szydełko.Słupek zaczepiony pomiędzy słupkami rzędu poniżej słupek reliefowy
Pierwszy i ostatni słupek rzędu - szydełko wbijamy w oczko łańcuszka a pozostałe słupki robimy następująco : nawijamy nitkę , szydełkiem odchylamy słupek rzędu poniżej (1) i przeciągamy nitkę robiąc słupek (2,3). Przód robótki (4) jest gładki a tył robótki (5) jest z ozdobnym szwem. Tył robótki może być też przodem z charakterystycznym poziomym lekko wystającym "sznureczkiem" .
Pierwszy rząd łuków - siatka z łuków
Pierwszy rząd łuków. Robimy oczko zwrotne (1,2,3) - na końcu rzędu zostaje pętelka, przeciągamy przez nią nitkę i zamykamy oczko ściśle tzn. tylko przeciągamy nitkę , obracając robótkę. Robimy 5 oczek łańcuszka i szydełko wbijamy w 3 oczko lub trzeci słupek i oczko ścisłe . Powtarzamy do końca rzędu.
Drugi i następne rzędy łuków
Robimy oczko zwrotne i 5 oczek łańcuszka(1) ( 3 oczka łańcuszka jako słupek i 2 oczka jako pół łuku=5 oczek) , wkłuwamy szydełko w 3 oczko łuku w rzędzie niżej(2) , oczko ścisłe(3) tzn. tylko przeciągamy nitkę. Znów 5 oczek łańcuszka (4 ). Powtarzamy do końca rzędu. Ostatnią połówkę łuku robimy przy pomocy podwójnego słupka (5,6,7) i zostaje pętelka (8) , która jest początkiem rzędu wyżej i początkiem oczka zwrotnego.
Oczka rakowe czyli półsłupki robione do tyłu od lewej do prawej. Szydełko wbijamy w co drugie oczko, nawijamy nitkę, przeciągamy = mamy 2 pętelki. Przeciągamy nitkę przez 2 pętelki = 1 pętelka. Powtarzamy.
Słupek na 3 nóżkach
Nawijamy nitkę jak do podwójnego słupka. Przeciągamy nitkę przez jedną pętelkę. Nawijamy nitkę i znów nitkę prowadzimy przez jedną pętelkę. Powtarzamy. Nitkę przeciągamy przez 3 pętelki a następnie przez 2 i 2 .
Słupek na 2 nóżkach
Oczka rakowe
Oczka rakowe czyli półsłupki robione do tyłu od lewej do prawej. Szydełko wbijamy w co drugie oczko, nawijamy nitkę, przeciągamy = mamy 2 pętelki. Przeciągamy nitkę przez 2 pętelki = 1 pętelka. Powtarzamy.
Bożenko, jestem pod wrażeniem. Kiedyś na pewno skorzystam z Twojego "podrecznika" bo jest napisany prostym językiem i do tego zdjecia. Podziwiam równiez znajomość komputera.Uściski - Monika
OdpowiedzUsuńDziękuję za miłe słowa. Polecam się na ewentualne " korepetycje" . Buziaki:-)
OdpowiedzUsuńZapomniałam dodać, że to dopiero pierwsza część. Pomału to rozbuduję.
OdpowiedzUsuńCieszę się, że ktoś prostym językiem napisał :-) ja od 10 lat "sztrykuję" czyli robię na drutach, ale od niedawna zaczęłam podziwiać różne prace szydełkiem wykonane i przymierzam się do nauki szydełkowania :-) z niecierpliwością czekam na ciąg dalszy, cieplutko pozdrawiam :-)
OdpowiedzUsuńBardzo dziękuję. Niedługo bedzie więcej. Temat bardzo obszerny . Serdecznie pozdrawiam:-)
OdpowiedzUsuńProsto i zrozumiale. Super poradnik i do tego fotorelacja. Szydełkowanie to świetne zajęcie, szczególnie na długie jesienne wieczory. Pozdrawiam serdecznie!
OdpowiedzUsuńBardzo dziękuję
UsuńBardzo fajny samouczek szydełkowania :)
OdpowiedzUsuńSuper instrukcja! Dopiero sie uczę szydełkowania, zrobiłam już swoje pierwsze skarpety z włóczki z wełny. Ale chce jeszcze sie podszkolić, żeby robić coś lepszego jak np. swetry :)
OdpowiedzUsuń