dla chętnego nic trudnego - szydełkowanie


SZYDEŁKOWANIEOd czego zacząć? Od kupienia włóczki lub kordonka i kupienia oczywiście szydełka. Zazwyczaj na banderolach produktów jest napisane jaki numer szydełka jest najlepszy do grubości nitki.
W ogromie różnorodności produktów  , moim zdaniem, najlepiej wybrać tradycyjne 
szydełko i najlepiej metalowe.

Na pierwszą robótkę proponuję wybrać prosty wzór z techniki siatkowej - mój post z 15 lutego 2016. Technika siatkowa jest najprostsza ze wszystkiego bo tylko robimy słupki i oczka łańcuszka. Prostota nie przeszkadza w zrobieniu niejednej pięknej serwety, obrusa, czapki, bolerka , szalika 
czy sweterka. 

Najlepiej na początek kupić  cienką włóczkę lub gruby kordonek
np. Ariadna ARIA 120tex x 2

i do" dzieła".


                                                                           Zaczynamy.


Podstawą szydełkowania jest pętelka zamknięta przez węzeł - pierwsze oczko w robótce.Nie może być one za mocno ściągnięte aby szydełko mogło łatwo przez nie przechodzić. Jak zrobimy ścisły węzeł to to go opuszczamy i pierwszym oczkiem jest następne. Przy zszyciu nie będzie widać a w serwetach schowamy je pod spód.


Podstawą każdego splotu na szydełku jest łańcuszekRobimy pętelkę i szydełkiem przeciągamy nitkę , ściągając oczko pierwsze .Przeciągamy szydełkiem nitkę i tak powtarzamy do osiągnięcia żądanej szerokości robótkiPółsłupekSzydełko wbijamy w przedostatnie oczko łańcuszka , przeciągamy nitkę. Mamy dwie pętelki i przez obie przeciągamy nitkę. Powtarzamy do końca rzędu. Przeciągamy nitkę przez końcową pętelkę i wbijamy szydełko w drugie oczko następnego rzędu. Przeciągamy nitkę przez dwie pętelki.
Słupek


 Na początku rzędu w 1 oczku robimy 3 oczka łańcuszka,nawijamy nitkę i szydełko wbijamy w 2 oczko. Mamy 3 pętelki . Nakładamy na szydełko nitkę i przeciągamy ją przez dwie pierwsze od lewej pętelki.
Mamy 2 pętelki.  Przeciągamy nitkę przez obie pętelki. Powtarzamy do końca rzędu.
Podwójny słupek
Na początku rzędu robimy 4 oczka łańcuszka. Nitkę nawijamy na szydełko dwa razy, wkłuwamy  szydełko w następne oczko  i przeciągamy nitkę przez dwie pierwsze pętelki , następnie przeciągamy nitkę przez dwie pętelki i znów przez ostatnie dwie.
Oczko ścisłe , zamykająceSzydełko wbijamy w oczko , narzucamy nitkę i przeciągamy

Potrójny słupek


Na początku rzędu robimy 5 oczek łańcuszka, narzucamy trzykrotnie nitkę na szydełko i wbijamy szydełko w następne oczko. Pobieramy nitkę i przeciągamy ją przez 2 pętelki i tak powtarzamy trzykrotnie
Wykonując robótki na szydełku najczęściej korzystamy z gotowych schematów . Jak je czytać?
W rzędach nieparzystych czytamy od prawej do lewej a rzędy parzyste odwrotnie - od lewej do prawej. 
Jeżeli schemat dotyczy techniki siatkowej to jedna pusta kratka oznacza słupek+2 oczka łańcuszka a kratka pełna 3 słupki.
Liczby po bokach oznaczają liczby rzędów od dołu do góry, dokładnie tak jak powstaje robótka.
Jak przerabiać oczka wyjaśnione jest za pomocą znaków i opis zawsze jest.

Jeżeli znaki łączą się na  dole to znaczy ,że w jednym oczku wyrabiamy kilka np słupków.

Jeżeli znaki łączą sie na górze i na dole to znaczy ,że kilka np słupków musimy połączyć w pęczek.

Jeżeli znaki łączą sie na górze to znaczy , że kilka np. słupków łączymy w jedno oczko łańcuszka.

Pęczek

 

 Robimy 3 niepełne słupki w jednym oczku łańcuszka tzn. nawijamy nitkę na szydełko i przeciągamy przez dwie pętelki (2), nawijamy nitkę i przeciągamy przez dwie pętelki (3), nawijamy nitkę i przeciągamy przez dwie pętelki (4). Ostatnie dwie pętelki (5) przerabiamy razem w jedno oczko łańcuszka.

   Łączenie słupków w górze

Robimy niepełne słupki w kolejnych 3 oczkach łańcuszka (2,3,4) i przewlekamy nitkę przez 4 pętelki w jedno oczko łańcuszka.
Jeżeli układamy koło siebie  słupki  łączone górą to pomiędzy nimi musimy dodać oczka łańcuszka tak by robótka była prosta.
 W tej próbce są to trzy oczka łańcuszka.

 

Wachlarzyk z 3 słupków 

Na początku rzędu robimy 3 oczka łańcuszka. Nawijamy nitkę i wbijamy szydełko w 2 oczko po łańcuszku czyli w 3 rzędu. Robimy trzy słupki w jednym oczku. Nawijamy nitkę i szydełko wbijamy w 2 oczko po oczku z 3 słupkami i robimy słupek. Powtarzamy do końca rzędu. W następnych rzędach tak samo postępujemy. Nad pojedynczym słupkiem robimy słupek a nad wachlarzykiem - wachlarzyk w 2 oczku wachlarzyka z rzędu poniżej.

Zastosowanie w splotach

wachlarzyk z 3 słupków z pojedynczym słupkiemwachlarzyk z 5 słupkówRząd zaczynamy pętelką. Narzucamy nitkę szydełko wbijamy w 3 oczko , przeciągamy i robimy 5 słupków w jednym oczku łańcuszka. Ostatnia pętelka - szydełko wbijamy w 3 oczko od 5 słupków i przeciągamy nitkę robiąc oczko ścisłe czy inaczej nazywane zamykające. Z pętelką szydełko wbijamy w 3 oczko itd.
Jest to splot bardzo wizualny i ładny zwłaszcza do wykończeń plis, swetrów, sukienek i wszystkiego o czym pomyślicie.

PikotkaPikotka albo pikotkę wykonujemy z 3 lub więcej oczek łańcuszka.
Robimy 3 oczka łańcuszka, wkłuwamy szydełko w 1 oczko z 3 i oczko ścisłe-przeciągamy tylko nitkę.

Ścieg pikotek może być wykończeniem wszelkiego rodzaju robótek na drutach i szydełku.
Często zastosowany jest na podkreślenie wzoru wszelkiego rodzaju serwet,serwetek, obrusów itp.

   Technika siatkowa    - pod linkiem stary post na ten temat

To nic innego jak słupki i oczka łańcuszka. 
Kratka pusta to słupek+2oczka łańcuszka+słupek.
Kratka pełna to 3 słupki. 
Przeplatając kratki pełne z pustymi uzyskujemy wzór a schematy do tego typu robótek są najprostsze do czytania i zrozumienia. 
Na początek mała róża.
Znak na schemacie X oznacza kratkę pełną a kratki puste to jw.


Jak zrobić serwetkę techniką siatkową ? 

Krótki kurs szydełkowania - krok po kroku.

Na dobry początek pierwszej szydełkowej robótki proponuje małą serwetkę lub komplet serwetek wg schematu poniżej. Niespecjalnie mi wyszedł ten rysunek ale wszystko widać.
Puste kratki to puste kratki
X kratki pełne
łuk to 7 oczek łańcuszka a może być więcej, będą wtedy dłuższe . Robimy 7 oczek łańcuszka , wbijamy szydełko w co drugą kratkę czyli w 8-9 oczko łańcuszka.

schemat małej serwetki
 Proponuję taką właśnie serwetkę  bo szybko i przyjemnie ją wyszydełkujecie. A pierwszy raz musi być taki by nie zniechęcał do dalszego działania na polu szydełkowych robótek.

Robimy 46 oczek łańcuszka+3 oczka , nawijamy nitkę i szydełko wbijamy w 1 oczko łańcuszka omijając trzy pierwsze czyli w 4 oczko. Zaczynamy od dołu schematu.
1 rząd   Robimy 46 słupków razem z tym początkowym z 3 oczek łańcuszka.
2 rząd - 4 słupki + 13 kratek pustych + 4 słupki = pełna kratka
3 rząd   jak 2
4 rząd - 4 słupki+5 kratek pustych+2 kratki pełne+6 kratek pustych+4 słupki
dalej jak w schemacie.


Serwetka prawie skończona(1).
Z ostatniej pętelki zaczynamy robić 7 oczek łańcuszka + oczko ścisłe (2,3,4) po drugiej kratce i z niego znów robimy 7 oczek łańcuszka i tak do końca naokoło serwetki.
Takich łuków na krótszej stronie będzie 2x7 a na dłuższej 2x8.
Oczka łuków otaczamy półsłupkami po 8 w każdym łuku .Oczka ścisłe robimy na oczku ścisłym rzędu niżej .


Kończymy. Zostaje ostatnia pętelka(1). Robimy jeszcze jedno oczko łańcuszka(2), ucinamy nitkę i zaciskamy oczko(3). Odwracamy robótkę, szydełko wbijamy za sąsiednia nitkę słupka (4), przeciągamy nitkę (5) i ucinamy nitkę (6)

Serwetkę należy teraz namoczyć a jeżeli jest zakurzona lub brudna   ręcznie przeprać w wodzie z płynem. Mokrą rozłożyć np na ręczniku, wysuszyć i wyprasować.

Ściegi z samych słupków

Ściegi z samych słupków są w różnych wariantach. Wszystko zależy na czym uczepiamy słupek, gdzie wbijamy szydełko.

 Słupek zaczepiony pomiędzy słupkami rzędu poniżej słupek reliefowyPierwszy i ostatni słupek rzędu - szydełko wbijamy w oczko łańcuszka a pozostałe słupki robimy następująco : nawijamy nitkę , szydełkiem odchylamy słupek rzędu poniżej (1) i przeciągamy nitkę robiąc słupek (2,3). Przód robótki (4) jest gładki a tył robótki (5) jest z ozdobnym szwem. Tył robótki może być też przodem z charakterystycznym poziomym lekko wystającym "sznureczkiem" .


Pierwszy rząd łuków - siatka z łuków


Pierwszy rząd łuków. Robimy oczko zwrotne (1,2,3) - na końcu rzędu zostaje pętelka, przeciągamy przez nią nitkę i zamykamy oczko ściśle tzn. tylko przeciągamy nitkę , obracając robótkę. Robimy 5 oczek łańcuszka i szydełko wbijamy w 3 oczko lub trzeci słupek i oczko ścisłe .  Powtarzamy do końca rzędu.Drugi i następne rzędy łukówRobimy oczko zwrotne i 5 oczek łańcuszka(1) ( 3 oczka łańcuszka jako słupek i 2 oczka jako pół łuku=5 oczek) , wkłuwamy szydełko w 3 oczko łuku w  rzędzie niżej(2) , oczko ścisłe(3) tzn. tylko przeciągamy nitkę. Znów 5 oczek łańcuszka (4 ). Powtarzamy do końca rzędu. Ostatnią połówkę łuku robimy przy pomocy podwójnego słupka (5,6,7) i zostaje pętelka (8) , która jest początkiem rzędu wyżej i początkiem oczka zwrotnego.


Słupek na 3 nóżkach


Nawijamy nitkę jak do podwójnego słupka. Przeciągamy nitkę przez jedną pętelkę. Nawijamy nitkę i znów nitkę prowadzimy przez jedną pętelkę. Powtarzamy.  Nitkę przeciągamy przez 3 pętelki a następnie przez 2 i 2 .

Słupek na 2 nóżkach


Oczka rakowe


 
 Oczka rakowe czyli półsłupki robione do tyłu od lewej do prawej. Szydełko wbijamy w co drugie oczko, nawijamy nitkę, przeciągamy = mamy 2 pętelki. Przeciągamy nitkę przez 2 pętelki = 1 pętelka. Powtarzamy.


5 komentarzy:

 1. Anonimowy19:37

  Bożenko, jestem pod wrażeniem. Kiedyś na pewno skorzystam z Twojego "podrecznika" bo jest napisany prostym językiem i do tego zdjecia. Podziwiam równiez znajomość komputera.Uściski - Monika

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za miłe słowa. Polecam się na ewentualne " korepetycje" . Buziaki:-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapomniałam dodać, że to dopiero pierwsza część. Pomału to rozbuduję.

  OdpowiedzUsuń
 4. Cieszę się, że ktoś prostym językiem napisał :-) ja od 10 lat "sztrykuję" czyli robię na drutach, ale od niedawna zaczęłam podziwiać różne prace szydełkiem wykonane i przymierzam się do nauki szydełkowania :-) z niecierpliwością czekam na ciąg dalszy, cieplutko pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo dziękuję. Niedługo bedzie więcej. Temat bardzo obszerny . Serdecznie pozdrawiam:-)

  OdpowiedzUsuń