04 marca, 2016

Szydełkowa firanka zazdrostka.


Na szydełku można wydziergać wszystko, podobnie jak na drutach możemy tworzyć małe i duże rzeczy i do noszenia i do ozdoby naszego domu.

Staram się zachęcać do takiego działania . Mam nadzieję,że korzystając z moich rad i propozycji obierzecie swój własny "kurs" i na pewno skomponujecie coś zgodnie z  własnym gustem . A prawda jest , że każda kobieta to inny gust . 

Może właśnie dlatego dzierganie wciąż jest na topie , dziergają kobiety i mężczyźni - rzadziej ale jednak. Moda na dzianinę wykonaną na drutach i szydełkiem wciąż trwa, cieszy się niezwykłym powodzeniem i nic nie wskazuje na ich zmierzch.

Robótki ręczne pozwalają na zachowanie odrębności , indywidualności stylu , dają niezależność. Powiecie : skąd ta niezależność? Po prostu nie trzeba chodzić po sklepach w poszukiwaniu czegoś oryginalnego , tylko zapełniać szafy swoimi "cudami". 

Przy stosunkowo niewielkim wysiłku i stracie czasu - na pewno to nie strata tylko przyjemna odskocznia od dnia powszedniego i ogromna przegromna przyjemność tworzenia.

Dzisiaj proponuję krótką szydełkową firankę na kuchenne okno czyli zazdrostkę.

Nawet początkująca Szydełkowiczka może to zrobić. Same słupki i oczka łańcuszka. Jeden trudniejszy moment - "zęby" firanki. Jak dodać słupki ? Jak wydziergać "zęby"?
Odpowiem poniżej.


Jak się to robi? Nabieramy 127 oczek łańcuszka +3 oczka zwrotne+oczka na brzeg do wciągnięcia firanki na drążek karnisza. 

Ja zrobiłam kratkę pełną = 1+3 słupki + 8 oczek łańcuszka + 4 słupki.

Każdy musi dopasować do rozmiarów swojego karnisza tak by po zrobieniu łatwo było zawiesić firankę.Zaczynamy dziergać :  brzeg do wciągnięcia firanki i dalej wg schematu , w którym 
czarne kratki to kratki pełne=3 słupki
pusta kratka =1 słupek + 2 oczka łańcuszka
dwa minusy  --   = 1 słupek + 5 oczek łańcuszka
M  = 1 słupek,3 oczka łańcuszka , szydełko wbijamy  w 3 oczko rzędu poniżej i robimy 1 oczko ścisłe,3 oczka łańcuszka

Tu może jednak będzie lepiej widać. 
To schemat serwetki z "Sabrina robótki" 2/2013. 

Wzór zainspirował mnie do wykonania mojej krótkiej kuchennej firanki.

Swoją firaneczkę wyszydełkowałam z kordonka Aria w kolorze naturalnym firmy Ariadna.
Trudniejszy moment dla zaczynających szydełkować to dodanie dwóch  pełnych kratek na początku i końcu rzędu ale tylko trzeba wiedzieć: jak? 

Otóż na początku rzędu robimy 9 oczek zwrotnych łańcuszka , następnie po jednym  słupku w od 5 oczka do 9 i mamy naddane dwie kratki pełne.

Na końcu rzędu postępujemy inaczej. Robimy 6 słupków patentowych czyli wyższych od słupków zwykłych. Nawijamy nitkę , szydełko wkłuwamy w ostanie oczko łańcuszka, nitkę przeciągamy przez 1 pętelkę,zostają 3 pętelki,przeciągamy nitkę przez 2 pętelki,, zostają 2 pętelki i znów przeciągamy nitkę przez dwie pętelki ostatnie. Zrobiliśmy jeden słupek patentowy. Następne 5 robimy tak samo, wkłuwając szydełko w to samo oczko łańcuszka czyli ostatnie rzędu.

Zamykanie kratek na początku - te które są niepotrzebne przerabiamy oczkami ścisłymi a na końcu rzędu o tyle wcześniej zaczynamy kolejny rząd.

Jak już skończymy firankę należy ją zmoczyć lub jak się zakurzyła czy jest brudna ręcznie wyprać. Naciągnąć, wysuszyć i wyprasować. Można nakrochmalić. 

Później po użytkowaniu gotowej można prać w pralce nawet w najwyższej temperaturze. 
Kordonek Aria to 100% bawełny i bardzo dobrze się sprawdza w użytkowaniu. 
Wyroby nie tracą kształtu, prawie plamoodporne.

Aria to grubszy kordonek. Jak chcemy mieć delikatną firankę to 
należy wybrać dużo cieńszy np. kordonek Kaja.

12 komentarzy:

 1. Bożenko, już wiem od czego zacznę;-)Kupię kordonek i szydełko i działam.
  Tylko jaki numer szydełka do Arii.
  Buziaki ślę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się , że zaczynasz wreszcie. Ja używam szydełka nr 4 z plastikową rączką ale to nie jest polska numeracja i nawet nie pamiętam skąd go mam. To co piszą o Arii to pasuje polskie szydełko nr 2 na stronach Ariadny. Teraz to można zgłupieć z numerami szydełek a ich wielkością. Trzymaj się najlepiej polskich , metalowych i najlepiej kup i nr 2 i nr 3. Zobaczysz sama na czym będzie lepiej szydełkować a poza tym zawsze się przyda jak poczujesz szydełkową wenę.Buziaczki

   Usuń
 2. Anonimowy14:54

  Jestem pod wrazeniem twoich prac i twojej pracowitosci

  OdpowiedzUsuń
 3. Anonimowy14:55

  super

  OdpowiedzUsuń
 4. Anonimowy18:22

  Przepiękna firaneczka ! Bardzo dziękuje za porady, jak tylko znajdę czas to sama się za to wezmę, pozdrawiam. Beata

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo życząc realizacji zamierzeń. Pozdrawiam:-)

   Usuń
 5. Anonimowy15:35

  Pani Bozenko, jakiego rozmiaru wyjdzie firanka na 127 oczek?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest wysoka na 50 cm. A rozmiar zaleźy od grubości korzonka, nr szydełka i techniki dziergania. Jak chcemy mieć wymiar dokładnie taki a taki to musimy zrobić mała próbkę robótki i przeliczyć centymetry na oczka.

   Usuń
 6. Anonimowy14:12

  Jestem początkująca i chciałam zapytać czy zazdrości robi się nabierajac oczka na szerokość czy wysokość zazdrostki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tę zazdrostkę zaczynamy od wysokości czyli robimy w poprzek. Tak jest lepiej. Ale można oczka robić pod wymiar szerokości. Ja osobiście zawsze wolę zaczynać od mniejszego wymiaru bo nie lubię nigdy pierwszego rzeędu😄i tym sposobem mam mniej do szydelkowania😄

   Usuń