15 lutego, 2018

Ażurowa lizeska-shrug. Zrób razem ze mną :-)Shrug ? czy lizeska ? oto jest pytanie :-)

Dziś bardziej popularne słowo  to pierwsze a dawniej to drugie. Lizeska to spolszczona nazwa francuskiej narzutki, wdzianka. Była z nami od zawsze. Na przełomie XIX i XX wieku mianem tym określano narzutkę na koszulę nocną w formie pelerynki lub szala z rękawkami a w mojej młodości to już była ozdoba sukienki czy bluzki. Czasem malutki sweterek.

Pierwsze lizeski były robione na drutach, bardzo rzadko na szydełku. Ich zadaniem było ogrzewanie pleców i ramion. I tak jest do dziś.


Już dawno nie robiłam takiej narzutki a jest wyjątkowo prosta w projekcie - sam prostokąt i stanowi mały gadżet kobiecej garderoby. Ozdobi bluzkę, sukienkę , ociepli ramiona w letnie wieczory.
Coś więcej niż szal ale nie spadnie z ramion  a mniej niż "oklepany" sweterek.


Ażurową lizeskę zrobiłąm na drutach nr 5 z białej akrylowej włóczki Elian mimi pakowanej w 50 g motki o długości nitki 165 m. Włóczka przypomina moher z lekkim włosem, jest delikatna i miła w dotyku. Bardzo wydajna.Mała ażurowa lizeska sięga prawie do pasa. Ma krótkie rękawki. Wykończenie to szydełkowe wachlarze z perełkami. Ścieg ażurowy więc dużo narzutów.
U góry fotka z rozrysowanym shrugiem i jego wymiarami.Schemat ażurowego ściegu na druty jest z książki jak na załączonym zdjęciu.

Zaczynamy poradnik :-)


Na druty nabieramy 92 oczka i od razu przerabiamy wzór wg schematu.

Omówię niektóre rzędy dla jasności.

 1 rząd :
o.b. + 4 o.l. + *2 o.p. przerobione razem na prawo + narzut + 2 o.p. +  2 o.p. przerobione razem na prawo + narzut + 8 o.l.* + o.b.

3 rząd
o.b. + 3 o.l. +*2 o.p. przerobione razem na prawo + narzut +2 o.p. +2 o.p. przerobione razem na prawo + narzut + 1 o.p. + narzut + 2o.p. przerobione na lewo + 6 o.l.*+ o.b.

15 rząd
o.b. + 4 o.l. + narzut + 3 o.razem na prawo + 2 o.p. + 2 o.p. przerobione razem na prawo + narzut +8 o.l.*

Przerabiamy rzędy od 1 do 16 na wysokość 40 cm. Każdy rząd parzysty przerabiamy tak jak oczka schodzą z drutów. Zamykamy oczka i mamy gotowy prostokąt 90/40 cm.


Teraz robótkę składamy na pół i po obu bokach zszywamy po 10 cm. To będą rękawki.

Pomagając sobie igłą , nawlekamy na nitkę kilkanaście koralików-perełek.

Szydełkiem nr 5 wokół niezszytych bokó robimy wachlarze z 9 podwójnych słupków.

Przy zaczepianiu wachlarza dodajemy perełkę :
o.ś. + o.ł. + perełka + o.ł. + o.ś. poza koralikiem

Wówczas perełki będą na wierzchu lizeski.


I skończone :-)

Szybko się robi, efekt pracy prawie natychmiastowy. Wymiary łatwo można powiększyć na wysokości i długości. Dobra robótka na druty i na szydełko . Dobra na każdy rodzaj włóczki czy kordonka . Dobry drobiazg każdej naszej szafy.


Wróciłam do lizeski - shruga chyba na dłużej bo już planuję następny szal z rękawkami :-)Bardzo dziękuję za odwiedziny mojego bloga :-)

Za komentarze , tak miłe i cenne dla mnie :-)

Do zobaczenia w następnym poście :-)

8 komentarzy:

 1. A teraz to po prostu bolerko ;)
  Jakkolwiek by nie powiedzieć, mnie się podoba :)
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jestem znawca ale wydaje mi się,że bolerko tu nie pasuje. Bolerko ma podcięcia pod pachy a w lizeskach ich nie ma bo to szal tyle ,że z rękawami. Bardzo dziękuję i serdecznie pozdrawiam 🌞

   Usuń
  2. I masz rację Bożenko:) napisałam "teraz po prostu" nie bez powodu ;) miałam na myśli tzw "obowiązujące" uproszczenia. Spróbuj poszukać w internecie getr ;) zdziwisz się jakie części garderoby widnieją pod tą nazwą ;)
   Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
  3. Masz rację, uproszczenia są wszędzie .serdecznosci ślę😀

   Usuń
 2. Nazwa ważna o takiej nie słyszałam, dla mnie ważne jest to cudeńko, które stworzyłaś. Super wzory. Dzianina wygląda znakomicie. Bardzo mi się podoba opis wykonania. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję i serdecznie pozdrawiam :-)

   Usuń
 3. Bolerko romantyczne...fantastyczna praca !

  Gdybyś miała ochotę to serdecznie zapraszam Cię na bloga swojej Przyjaciółki , która również jak i Ty chwyta piękne obrazy w swój obiektyw i pisze posty płynące prosto z serca dla drugiego człowieka .

  ---> odnowionaja.blogspot.com

  Pozdrawiam bardzo serdecznie Sylwia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za miłe słowa oraz za zaproszenie - na pewno skorzystam.Pozdrawiam serdecznie :-)

   Usuń