06 kwietnia, 2017

"Wyśpiewam wam wszystko" Urszula Dudziak
Wśród książek , dużą popularnością cieszą się biografie, napisane lepiej lub gorzej.
Na półkach księgarskich jest ich tak wiele aż trudno zdecydować się , którą wybrać. Najczęściej jednak decydujemy się wybrać historię osoby, którą podziwiamy i lubimy.
 Ja najczęściej wybieram autobiografię.

I tak wybrałam "Wyśpiewam Wam Wszystko" Urszuli Dudziak, jazzowej wokalistki, którą słucham z przyjemnością i podziwiam za jej talent.

Ta autobiografia jest wyjątkowa. Czyta się jednym tchem. Pełna humoru i śmiesznych anegdot. Czytelnicza uczta.
To tak jak siąść przy kawie z najlepszą przyjaciółką i słuchać jej ciekawych opowieści o jej życiu, jej sukcesach i porażkach, o ciekawych miejscach, o miłości , żalu ,życiowych  rozczarowaniach , o macierzyństwie i wszystkim innym co składa się na nasze życie .

Każdy rozdział książki to tytuł piosenki, która była i jest ważna w życiu Autorki,  z którą wiążą się jej wspomnienia. A wspomnienia spisuje w oparciu o osobiste pamiętniki , które prowadzi od dzieciństwa . Dzisiaj też wszystko notuje.
W autobiografii nie ma chronologii wydarzeń ale to w niczym nie przeszkadza. Lekki styl pisania i wszech obecny humor zachęca do śledzenia wspomnień w takt dawniejszych i dzisiejszych piosenek.
Trudno, na prawdę trudno odłożyć tę książkę do jutra.

Książka ma wiele fotografii z rodzinnych zbiorów a niektóre jej strony ozdabiają rysunki Autorki .
Wszystkie zdjęcia opatrzone są , najczęściej zabawnym, komentarzem Pani Urszuli . 
Oto niektóre z nich :

"Strzelam z procy. Dodaję sobie mocy.A potrzebuję,bo w szkole mam same dwóje." (1960)

"Z sufitu zwisa nitka, a ja pluję do sitka" 1961 debiut w piwnicy Pod Hybrydami w Warszawie

"Tutaj,tutaj jest kamera, wystaw ryja do pikczera"

"Kocham to zdjęcie. Ma w sobie magię!Natchnienie na Manhattanie." (z Osiecką)

Historia polskiego i amerykańskiego jazzu przeplata się tu z bardzo prywatnymi i szczerymi wyznaniami. Poznajemy wzloty i upadki jej długoletniego związku z Michałem Urbaniakiem. 
Słyszymy opowieść o graniu do kotleta ( nawet nie przypuszczałam,że tak było) , o ciężkiej pracy, determinacji by osiągnąć czołowe miejsce w światowym świecie muzycznym.

Przeżywamy wspólnie z Panią Urszulą jej szaloną i trudną miłość z Jerzym Kosińskim. Poznajemy jej przyjaciół jak Agnieszkę Osiecką, Krzysztofa Komedę czy Elżbietę Czyżewską.
Czytamy o wielkich światowego jazzu jak Miles Davis czy  Herbie Hencock. 
Trudno nawet wszystkich tu wymienić.

Ta książka to opowieść poruszająca i pełna emocji, portret wielkiej artystki - solistki i kompozytora oraz zwykłej kobiety - córki, siostry, matki, żony, kochanki. Kobiety zmagającej się też z ciężkimi przeżyciami - choroba nowotworowa - ale nigdy nie tracącej pogody ducha.

Poznajemy kobietę jakiej chyba jednak  nie znamy, zakochaną w życiu i w ludziach , przepełnioną miłością i nadzieją, niezwykle energiczną i spontaniczną i wysyłającą do nas pozytywne wibracje.
Wspaniała Artystka, wspaniała kobieta - Urszula Dudziak.
Jej optymizmem można się zarazić. Jak sama twierdzi, życie zaczyna się po sześćdziesiątce i wierzę w te słowa. A sama sprawdzę za rok:-)Mam nadzieję, że Urszula Dudziak nie wyśpiewała nam wszystkiego i wkrótce powstanie następna opowieść o jej życiu  i będzie znów ucztą dla nas, czytelników.

Takich książek - nigdy dość !

Książka w półmiękkiej oprawie ze skrzydełkami, 285 stron, wydawnictwo Kayax Production&Publishing. 

Wspaniała autobiografia , wspaniałej kobiety leży na mojej niewspaniałej szydełkowej robótce z motywów.  Ale Pani Urszula wybaczy mi ten nietakt :-) jestem pewna , że tak.

Już wiem co to będzie - będzie bluzka. Mam już plecy do talii. Do końca daleko :-)
Nie ważne! grunt, że szydełko w rękach tańczy.


4 komentarze:

 1. Lubię czytać biografie. Proponowana wygląda na ciekawą i wartą zainteresowania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo, bardzo polecam. Wyjątkowa biografia wyjątkowej kobiety

   Usuń
 2. Anonimowy14:29

  uwielbiam biografię. Fajna recenzja, zacheca do czytania. Już się za nią rozglądam. Lubie też Urszulę Dudziak. pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję i serdecznie pozdrawiam:-)

   Usuń