19 lipca, 2016

Zielony szydełkowy top czyli ażurowa bluzeczka - część 2


Zapraszam na 2 część przewodnika jak wyszydełkować ażurową bluzeczkę. Pokusiłam się o zdjęcie topu z golfem:-) Też fajnie wygląda i bardziej widoczny jest ażurowy splot, 
zwłaszcza przy dekolcie.

Poprzednio skończyliśmy omawianie rzędu 14 - post z 17 lipca 2016.

Znaki od * do * oznaczają powtarzanie

Bluzka ma 10 elementów wzoru

Każdy rząd zamiast pierwszego słupka zaczynamy 3 oczkami łańcuszka  , zamiast półsłupka - 1 oczko łańcuszka.
rząd 15
 przesuwamy się oczkami ścisłymi do grupy słupków i robimy w łuku * 2x2 słupki rozdzielone 2 o.ł. + 3o.ł. + 2 słupki w 1 o. + 1 słupek + 2 słupki z 1 o.  + 3o.ł.+ 1 słupek w 3o. łuku + 3o.ł. + 2 słupki w 1o. + 1 słupek + 2 słupki w 1o. + 3o.ł. +2x2 słupki rozdzielone 2 o.*

rząd 16
 przesuwamy się oczkami ścisłymi do grupy słupków i robimy w łuku*2 słupki, rozdzielone 1o.ł. +3o.ł. + 2 słupki + 2 słupki w 1o. + 2 słupki + 3o.ł. + 2 słupki w słupku poniżej , rozdzielone 3 o.ł. + 3o.ł. +2 słupki + 2 słupki w 1o. + 2 słupki*
rząd 17
*1 słupek pomiędzy słupkami poniżej + 3o.ł. + 6 słupków + 3o.ł. + w łuku -- 1 słupek + 2 o.ł. + 2 słupki + 2o.ł. + 1 słupek--
+ 3o.ł. + 6 słupków + 3o.ł. + 1 słupek + 1 o.ł.*
rząd 18
*pomiędzy słupkami poniżej - oczko ścisłe + 3o.ł. + 6 słupków + 3o.ł. +2x2 słupki rozdzielone 2 o.+2x2 słupki rozdzielone 2 o.
+ 3o.ł.  + 6 słupków + 3 oł.*rząd 19
* 6 słupków + 3o.ł. + 2x2 słupki rozdzielone 2 o.ł. + 5 o.ł. + 2x2 słupki rozdzielone 2 o.ł.+  3o.ł. + 6 słupków*

Rząd 19 jest ostatnim rzędem karczku bluzeczki.  Jak złożymy robótkę będzie tak to wyglądać


Robótkę teraz rozdzielamy na rękawki i przód i tył. Bluzka ma 10 elementów. Przód i tył to będą 3 elementy a rękawki - po dwa.

Aby ładnie wyglądały rękawki - fala pośrodku , każdy element będzie teraz rozpoczynał się i kończył w połowie wzoru. I tym sposobem tył bluzki będzie w dwóch częściach.

Rząd 20 rozpoczynamy od polówki tyłu. Szydełkujemy półtora elementu. Nitki nie doczepiamy, wykorzystujemy tą co mamy.


Zdjęcie pokazuje 20 i 21 rząd połówki tyłu

u góry -  całość tej części

u dołu - przybliżony początek 21 rzędu


rząd 20
półtora elementu
6 słupków + 3o.ł. +2x2 słupki rozdzielone 2 o.ł. + 3o.ł. + 1 słupek w 3 o.łuku + 3o.ł. + 2x2 słupki rozdzielone 2 o.+ 3o.ł. + 5 słupków + 2 słupki łączone górą + 5 słupków  + 3o.ł. +2x2 słupki rozdzielone 2 o.ł + 3 o.ł. + 1 słupek + 1 słupek

i dalej wg schematu do rzędu 37. Każdy rząd rozpoczynamy i kończymy dodatkowym słupkiem lub półsłupkiem. To potrzebne do ładnego zszycia części bluzeczki.

 Ta wygląda pół tyłu.
Opuszczamy 2 elemnety = rękawki 9=( od połówki elementu do połówki elementu) i szydełkujemy 3 elementy przodu bluzki. Przerabiamy rzędy od 20 do 37.
Tu dobrze widać jak opuszczamy 2 nieprzerobione elementy. Jest tu połówka tyłu ,1  rękawek i zaczęty przód, składjący się z 3 elementów wzoru.
Cały przód
Opuszczamy bez przerobienia dwa elementy (od połówki elementu do połówki elementu) , wiążemy nitkę i robimy drugą połówkę tyłu. Przerabiamy znów  rzędy od 20 do 37.
tu dokładnie widać , w którym miejscu wiążemy nitkę zaczynająć szydełkować 2 część tyłu

Wszystkie częśći bluzeczki, która ma długość w najdłuższym miejscu 55 cm.

A teraz zszywamy boki bluzeczki do pachy oraz tył do karczku. Zszywam na okrętkę.

bluzka po zszyciu - przódbluzka po zszyciu - tył
Rząd 38 to rząd wykończenia dołu szydełkowej bluzeczki. W oryginalnym wzorze są to półsłupki z pikotkami . Ja zrobiłam powtarzając 3 półsłupki + 3 oczka łańcuszka.


 Mam cichą nadzieję ,że Wam się podoba ta zielona  szydełkowa bluzeczka a opis jej wykonania będzie pomocny w Waszych robótkach. Za komentarze, z góry dziękuję i proszę o więcej :-)
 Dają taki fajny impuls do działania.

Wczoraj wyczytałam w fachowej medycznej gazecie , że robótki ręczne nie tylko relaksują ale też poprawiają sprawność mózgu. Są taką bezpłatną  obronną tarczą przed demencją starczą i otępieniem starczym czyli chorobą Alzheimera .

Dziergamy więc ! szydełkujmy! drutujmy ! ile się da
Warto!

2 komentarze:

 1. Witam!
  Robię tę bluzkę z kordonka więc wychodzi inaczej rozmiarowo i mam pytanie ile ma mieć szerokości pierwsza część nim zacznę robić drugą część?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szerokość 44 cm , długość 56 cm po zrobieniu. Serdecznie pozdrawiam:-)

   Usuń