Opowiem wam...
dziś o Krynicy - Zdroju , uzdrowisku położonym w Beskidzie Sądeckim , zwanym Perłą Polskich Uzdrowisk.
Beskid Sądecki jest częścią Zachodnich Karpat i obejmuje Pasmo Jaworzyny , Pasmo Radziejowej i Góry Leluchowskie. Region zielony , pachnący jodłą , turystyczne i historycznie ciekawy, z licznymi spacerowymi ścieżkami, szlakami turystycznymi i przepięknymi widokami . Łagodne grzbiety gór zapraszają .
Stary Dom Zdrojowy - Deptak |
My zostajemy w dolinach i pospacerujemy po Krynicy - Zdroju . Miasto położone jest w zacisznej kotlinie , wśród wyniosłości pasma Jaworzyny , wzdłuż potoku Kryniczanka . Krynica - Zdrój jest jednym z najsłynniejszych polskich uzdrowisk. Malownicze położenie i podalpejski mikroklimat od lat, od wieków przyciąga kuracjuszy . Historia uzdrowiska sięga XVIII w.
Pijalnia Główna |
W 1793 r. komisarz obwodowy z Nowego Sącza - Franciszek Stix von Saunberg, kupił krynickie grunty, na których biły dwa źródełka. Wówczas powstał pierwszy obiekt uzdrowiskowy - Mały Domek i pierwsze łazienki kąpielowe. Minęły lata a faktyczny rozkwit Krynicy jako kurortu , zwanej wcześniej Krzenycze , nastąpił dopiero w II połowie XIX w. i trwa do dziś.
Prekursorem zmian był balneolog dr Józef Dietl , który opracował plan stopniowego rozwoju uzdrowiska , kontynuowany przez dr Michała Zieleniewskiego, dr Rudolfa Zubera i Leona Nowotarskiego. Powstały łazienki mineralne i borowinowe, nowy Dom Zdrojowy i wiele pensjonatów. Źródła szczawy alkalicznej oraz wapniowo-żelazistej , nie występujące w tak bogatej formie w innych regionach Europy stały się magnesem , przyciągającym rzesze kuracjuszy.
Źródło Zuber jest najsilniejszą szczawą alkaiczną naszego kontynentu.
Na przełomie wieków uzdrowisko stało się modnym i elitarnym kurortem. Przyjeżdżali tu sławni ludzie ówczesnego świata. Kuracjuszem był tu i Stanisław Wyspiański , Adam Asnyk , Jan Matejko czy holenderska księżniczka Juliana.
Najsłynniejszy polski tenor Jan Kiepura (1902-1966) mieszkał w willi Patria.
pomnik Jana Kiepury ul. Piłsudskiego |
Obecnie w kurorcie są 23 ujęcia wód mineralnych a najbardziej znane to Zuber, Jan, Józef i Zdrój Główny. Zalecane są w leczeniu chorób układu krążenia, trawienia, oddechowego , moczowego oraz dróg rodnych i cukrzycy.
Nowe Łazienki Mineralne |
Walory rekreacyjne Krynicy podnoszą czynne cały rok kolejki linowe na Górę Parkową (741) i Jaworzynę (1114). Uzdrowisko ma liczne ścieżki spacerowe , sprzyja też uprawianiu wielu dylinom sportowym. To też doskonała baza na wypady spinaczkowe w góry.
Miasto - uzdrowisko to też przepiękna architektura harmonijnie wpisana w krajobraz. Najpiękniejszy zespół XIX-wiecznej drewnianej zabudowy znajdziemy na Bulwarach Dietla. Bulwary to część Krynickiego Deptaku - wizytówki uzdrowiska, serca kurortu. Wszystkie ścieżki tu właśnie prowadzą.
Krynicki deptak to rozległy obszar z fontannami, skwerkami , pięknie zadbaną zielenią , kolorami kwiatów i krzewów, licznymi miejscami do wypoczynku. Zapraszają ławki, parkowe leżaki , zaciszne murki. Można na prawdę odpocząć wsłuchując się w szmer fontann i rzeki Kryniczanki.
jedna z fontann na Deptaku |
Fontanny czasami i też zaśpiewają, uderzą kolorem a niektóre ławeczki coś podpowiedzą , opowiedzą.
Park Dukieta - Deptak |
W samym centrum Deptaka możemy skorzystać z dobrodziejstw wód mineralnych Pijalni Głównej i Pijalni Mieczysław. Jest tu tez miejsce na plenerowe koncerty, występy. Nad muszlą koncertową ( w maju była w remoncie ) znajduje się duży Park Zdrojowy - wszędzie pod górkę :-)
Na deptaku oprócz licznych kawiarni, restauracji, sklepów i straganów z pamiątkami znajdziemy też muzeum najsłynniejszego obywatela miasta - malarza prymitywisty Nikifora (1895-1968).
Nikifor jest jedną z najbardziej fascynujących postaci sztuki europejskiej XX w. Nie pisał, nie czytał, bardzo niewyraźnie mówił polsko - łemkowskim narzeczem ale był Malarzem , był Artystą jakiego nigdzie nie znajdziecie. Był samoukiem, bardzo wrażliwym na barwę czyli malarską intuicję i właśnie kolorystyka jego obrazów zwróciła uwagę profesjonalistów i mecenasów sztuk . Po wojnie mecenat artystyczny Elli i Andrzeja Banachów rozpropagował sztukę Nikifora zarówno w Polsce jak i na całym świecie.
Całe życie związał z Krynicą choć trochę podróżował gdy sława o nim rozbłysła. Swój skromny "warsztat" rozkładał na ulicach uzdrowiska i malował , traktując swoje zajęcie jako misję. Tylko tym się zajmował i żył bardzo skromnie , nawet gdy już w ostatnich latach życia był bardzo sławny.
kącik filmowy |
osobiste rzeczy Nikifora |
Muzeum mieści się w przepięknej starej willi Romanówka , oczywiście przy deptaku . Znajdziemy w nim nie tylko prace Nikifora ale też pamiątki z życia oraz materiały z kręcenia biograficznego filmu o nim "Mój Nikifor" (2004), w którym główną rolę zagrała niezapomniana Krystyna Feldman (1916-2007)
narzędzia pracy Nikifora |
Willa Romanówka z połowy XIXw. Obecnie Muzeum Nikifora od 1995 r. |
Większość prac Nikifora to akwarele i są one najcenniejsze w dorobku Mistrza. Szacuje się ,że namalował i narysował kilkadziesiąt tysięcy obrazków ale wiele prac uległo zniszczeniu z uwagi na brak zainteresowania jego twórczością przez szereg lat. Te co zostały są bezcenną ozdobą niejednej galerii.
pejzaż górski z miastem z synagogą - lata 60-te |
Dworzec kolejowy - lata 30-te |
Najbardziej mnie zachwyciła kompozycja wieloobrazkowa zwana "Uzdrowienie chorej"- niestety reprodukcja. Takie kompozycje Nikifor malował w młodości. Większy obrazek otaczają dużo mniejsze, malowane dwustronnie , wycinane i ułożone tak by je oglądać z dwu stron. Oryginał znajduje się w muzeum w Nowym Sączu.
widok z samego szczytu Góra Parkowa |
Altanka Janina |
źródełko miłości - szczawa bogata w magnez, sód i żelazo |
schronisko Jaworzyna |
panorama Beskidów |
hotel dr Ireny Eris |
Bogusław Kaczyński Nikifor |
Miałaś cudowną wycieczkę weekendową, piękne zdjęcia, piekna historia, dziękuję bardzo.Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuńBardzo dziękuję Urszulko i serdecznie pozdrawiam :-)
UsuńUrokliwa miejscowość, nigdy tam nie byłam, muszę się kiedyś wybrać. Ja w niedzielę pospacerowałam trochę po naszym lubelskim Nałęczowie :D
OdpowiedzUsuńNiestety , nie byłam w Nałęczowie . Dużo polskich miast zwiedzam ale jeszcze tam nie dotarłam. Jest na "liście" więc może, kiedyś. Bardzo dziękuję :-)
Usuń