26 marca, 2024

Marcowy Kołobrzeg

marzec 2024

Wybrzeże Bałtyku i Park Żeromskiego - Kołobrzeg-widok z kawiarni "Widokówka"


Opowiem Wam dziś 

o Kołobrzegu , który parę dni temu odwiedziłam po raz pierwszy. Marcowo - urodzinowy wypad tygodniowy :-)

Kołobrzeg jest niewielkim miastem ale  międzynarodowym i największym w Polsce uzdrowiskiem a także portem rybackim, handlowym, jachtowym oraz wojskowym. Leży u ujścia rzeki Parsęty do Bałtyku, w województwie zachodniopomorskim.

Kołobrzeg - widok na miasto z sanatorium "Perła Bałtyku" 

Jego naturalne bogactwa - borowiny, solanki i mikroklimat - od lat pomagają w regeneracji ciała i umysłu. Bogata oferta uzdrowiskowa, hotelowa, kulturalna i pamiątki historii,  przyciągają przez cały rok rzesze turystów i kuracjuszy. Nie dziwi mnie to wcale. Kołobrzeg to miejsce dla wszystkich - dzieci, młodych i dojrzałych i tu nikt nudzić się nie będzie, zawsze coś znajdzie dla siebie  - jestem pewna :-)

Plac Ratuszowy - Kołobrzeg

Czyste powietrze , pięknie piaszczyste , szerokie plaże, 

plaża Kołobrzeg 

uzdrowiskowy długi i szeroki  deptak (ok.3 km długości) ,

deptak Kołobrzeg i Mariany , które spotkamy wszędzie

 parki z placami zabaw a także molo długie na 220 m to cudowne miejsca na spacery . 

molo 220 m Kołobrzeg

Wejście na molo było bezpłatne w marcu  ale zamknięte kasy czekają na lato :-)chyba:-) Są też ścieżki rowerowe.


Kołobrzeg szczyci się najdłuższą promenadą spacerowo-rowerową nad polskim Bałtykiem a w szczególności malowniczą unikatową  Promenadą Wydmową . Patrząc na mapę miasta można podzielić je na trzy części : wybrzeże, uzdrowisko, miasto z Wyspą Solną.

po lewej plaża , po prawej uzdrowisko - dominacja buków

Tuż nad morzem, w pobliżu mola zobaczymy dwa historyczne obiekty. Pierwszy to latarnia morska wybudowana na nowo w 1945 r. , wysoka na 26 m. W marcu nie można było jej zwiedzać z uwagi na remont budowli. Czynne było tylko Muzeum Minerałów w podziemiach latarni , które urzekło mnie niesamowitą ilością i pięknością eksponatów .


Latarnia morska w Kołobrzegu

Największą ciekawostką tego muzeum jest ważący 35 kg meteoryt oraz muszla o wadze 135 kg a także jaja dinozaurów, olbrzymie róże pustyni i wiele , wiele innych piękności. 

Muzeum Minerałów w Kołobrzegu - muszelka i dotykam kosmosu 

Drugi znak historii to Pomnik Zaślubin Polski z Morzem pamietający to wydarzenie z  18 marca 1945 r. Powstał w roku 1963 i miałam okazję oglądać uroczystości rocznicowe. To mnie ujęło - Kołobrzeg nie wstydzi się swojej historii. Bardzo długiej, burzliwej i skomplikowanej.


A początki tego miasta sięgają 9 wieku . Prawa miejskie uzyskał nawet dwa lata wcześniej od mojego Krakowa w roku 1255. Przez wieki znajdował się pod rządami Polaków, Duńczyków, książąt pomorskich, Brandenburgii, Prus i Niemców , pełniąc najczęściej rolę twierdzy. W czasie drugiej wojny światowej po Bitwie o Kołobrzeg  zniszczenia  miasta sięgnęły 90 %. Odbudowano niewiele a tylko około ośmiuset budynków ocalało. 


odbudowana Starówka - Kołobrzeg


Tego wszystkiego dowiedziałam się , będąc w Muzeum Miasta Kołobrzeg na Starówce miasta. W muzeum jest część poświęcona PRL oraz historii miasta.


najpiękniejsza i najstarsza ulica Kołobrzegu - Stanisława Dubois 


Miasto jest małe ale pełne uroku a przede wszystkim czyste i zadbane. Można je zwiedzać z przewodnikiem na wycieczkach objazdowych. Skorzystaliśmy z takiej okazji.



Ratusz w Kołobrzegu wybudowany w 1832 r.


Obok ratusza znajduje się największa świątynia katolicka miasta - Bazylika pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny . Odbudowana po roku 1945. Góruje na całym miastem a z jej wieży roztacza się oszałamiający widok na wybrzeże, uzdrowisko i najbliższą okolicę Kołobrzegu. 


bazylika w Kołobrzegu


Domek Kata - Kołobrzeg - odbudowany w latach 60-tych ub.w.


Kołobrzeg to też parki i oto jeden z nich 


Park 18 Marca - Kołobrzeg


Nie mogę nie napisać o uzdrowisku. Wszystko zaczęło się jeszcze w XIX w. kiedy to odkryto kołobrzeskiej źródła solanki dla celów leczniczych bo sól tu była od zawsze. Świadczą o tym nazwy ulic i jest tu Wyspa Solna gdzie solanki mają najwyższą wartość 6 %. Wody te zawierają też cenne minerały , jak jod i magnez. 




Pierwszy zakład kąpielowy powstał tu już w 1830 r. a profesjonalne leczenie rozpoczęto w 1860 r i trwa do dziś. Kołobrzeskie sanatoria i hotele posiadają najczęściej solankowe baseny. Nie trzeba tu przyjeżdżając jako kuracjusz by korzystać z dobrodziejstw tej wody. Wypróbowałam to na własnej skórze i mogę polecić każdemu. Woda ta uspakaja, wygładza skórę i na pewno wpływa korzystnie na cały organizm.





Ciekawostka jest , że kołobrzeskie gospodynie i nie tylko kiszą w tej solance ogórki :-) i uważają ,że takie ogórki są najlepsze na świecie. Tego nie wiem ale wierzę , że tak jest. Jak tu wrócę koniecznie to sprawdzę.


Pomnik Sanitariuszki (1980) Kołobrzeg

Przy promenadzie zobaczymy nie tylko sanatoria, hotele, kawiarnie i stragany z pamiątkami ale też pomniki i stare i nowoczesne. Baza noclegowa , turystyczna jest ogromna. Promenadę od morza oddziela park a plaże zachwycają swym niepowtarzalnym pięknem.



Towarzystwo mew - nie zastąpione niczym. Kołobrzeskie mewy to głównie śmieszki i siodłate. Łatwo je poznać bo te pierwsze mają czarne główki a drugie - białe.





Są głośne ale przyjacielskie :-)


A morze koi, uspakaja, szumi i zawsze jestem pod jego urokiem. Dlatego zrobiłam taki sobie prezent urodzinowy.  Uwielbiam mieć pełny horyzont :-)zasłuchana w szum fal i krzyki mew. W marcu jak w garncu też się sprawdziło. Mieliśmy różną pogodę ale warto było zobaczyć to miasto - uzdrowisko. 


Kołobrzeg zaprasza :-) i ja też polecam :-)



1 komentarz:

  1. Anonimowy17:59

    Jak cudownie zobaczyć morze. Fantastycznie pokazałaś to miasto, nawet ładniej, niż je pamiętam. Hehe Ciekawa sprawa z tymi ogórkami...zaskoczyłam się. Pozdrawiam cieplutko, zawsze dużo zdrówka, dużo dobra dla Ciebie. 💖💖💖 Aga z OdnowionaJa

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za zostawione opinie o moim blogowaniu :-)