15 września, 2021

Świeradów - Zdrój 🐸 żabkowe miasto-uzdrowisko :-) - część 1

 

Kolejka gondolowa na Stóg Izerski . W kotlinie Świeradów .


Opowiem Wam ...

dziś o Świeradowie-Zdroju , maleńkim mieście , uzdrowisku otoczonym Górami Izerskimi , na południowo-zachodnim krańcu Polski , nad jedną z największych rzek sudeckich - Kwisą. 


sztuczny wodospad Kwisa na rzece Kwisa

Dzieje miejscowości sięgają X w. gdy na tych terenach mieszkało słowiańskie plemię Miliczan. Miliczanie czcili potoki, góry i drzewa a szczególnym kultem otaczali złoty  posąg mężczyzny , który na swych barkach dźwigał lwa  zwanego Lwińcem. Posąg stał przy cudownym źródełku i z czasem wokół niego powstała osada Lwiniec (niem.Flins). 

Muzeum Zdrojowe i  Lwiniec

Przez całe wieki miasto było niemieckie i nosiło nazwę Bad Flinsberg . W 1945 r. przybrało miano Wieniec-Zdrój z uwagi na otaczający ją wieniec gór  a rok później - Świeradów -Zdrój na pamiątkę pobytu w tym miejscu świętego Świerada .

Złoty posąg Lwińca Słowianie ukryli  w czasie chrześcijańskich najazdów i leży gdzieś tam w niewiadomym miejscu bezkresnych lasów , czekając na odkrycie. To kolejna tajemnica magicznego Dolnego Śląska.

źródełko wody mineralnej z Flinsem - w tle Park Zdrojowy  

A Świeradów-Zdrój zachwyca a o jego wyjątkowości decydują położenie , klimat , odkryte już w XVI źródła wody mineralnej oraz ponad 200-letnia tradycja lecznictwa uzdrowiskowego. Wszystko to sprzyja leczeniu, które wzbogacone jest o naturalne surowce lecznicze takie jak wody radonowe, wysokiej jakości borowinę oraz wszechobecne świerki , porastające otaczające miasto Góry Izerskie .

tęcza nad Sępią Górą - Izery - widok z Domu Zdrojowego


 Panuje tu klimat bodźcowy- najchłodniejszy i najwilgotniejszy w całych Sudetach . Jest ostry i co najważniejsze hartujący. W sumie po raz pierwszy poczułam co to jest  mikroklimat . Gdy Polska kąpała się w upale tu było różnie i była mżawka i umiarkowane temperatury powietrza. Ranki pełne mgły i rześkiego powietrza a dni pełne słońca , które nie parzyło.

o poranku z widokiem z Domu Zdrojowego na Park Zdrojowy


Woda, powietrze i gleba  Świeradowa przesycona jest  gazem radonem - unikat na skalę Europy i Polski. Tylko tu i w Lądku -Zdroju ale w mniejszym stężeniu,  możemy korzystać z dobrodziejstw tego szlachetnego gazu  , emanacji radu. Radon sprzyja odnowie sił witalnych , urodzie i efektywnemu leczeniu różnych schorzeń m.in.  układu ruchu, miażdżycy, tarczycy, alergii.

Zakład Radoczynny - sala inhalacji - na postumencie żaba :-)

Kolejnym skarbem tego miejsca są żelaziste wody mineralne bogate w magnez, dobroczynnie wpływające m.in. na serce a także oczyszczają  organizm z metali ciężkich.  Borowiny są wszędzie ale borowiny świeradowskie mają wysoką zawartość składników czynnych czyli mają wysoką wartość leczniczą , jedną z najwyższych w Polsce. Unikatowe są tez kąpiele w korze świerków , których tu nie brakuje a korzystnie wpływają m.in.na stawy i nerwy .


Zakład Radoczynny - hol


Oprócz zabiegów leczniczych możemy też zadbać o swoją urodę albo po prostu o odpoczynek  w świeradowskim SPA w Instytucie Lotosu , zaprojektowanym stylu japońskim. SPA znajduje się w Domu Zdrojowym.


SPA Kwiat Lotosu - pokój  z jacuzzi 


Świeradów-Zdrój jest też nietypowym miastem. Wszędzie tu pod górę , mało miejsc płaskich.   Nie ma tu też rynku. Centrum to fontanna z żabami na ulicy Zdrojowej lub pobliski Dom Zdrojowy , największy chyba budynek miasta. 

Dom Zdrojowy jest tak olbrzymim  budynkiem , że nie mam osobistego zdjęcia całości.  Jest jednym z najciekawszych i najpiękniejszych obiektów miasta i dlatego chcę go Wam pokazać w pełnej krasie. Zdjęcie tyłu domu od strony deptaku  z Internetu ale jedyne takie w tym poście. 

 

Świeradów Zdrój - Dom Zdrojowy - żródło https://uzdrowiska-pgu.pl/dom-zdrojowy-swieradow

Dom Zdrojowy  to dwa duże budynki połączone modrzewiową 80 metrową  Halą Spacerową pod dachem i chyba najdłuższym spacerownikiem w Polsce - przewodnik nie był pewien :-)  Dom Zdrojowy został zbudowany w 1899 r wg projektu  Karla Grossera po pożarze poprzedniego domu. 

fontanna jedna z dwóch przed Domem Zdrojowym 


Tu właśnie mieszkaliśmy bo chciałam poczuć zapach ponad stuletniej historii :-) Może już pisałam ale co rok w ramach urlopu wykupujemy pakiet dla seniora i łączymy rehabilitację z odpoczynkiem. Poza tym zwiedzamy nowe miejsca. Sposób na wakacje godny polecenia.


Hala Spacerowa Dom Zdrojowy Świeradów-Zdrój

Dom Zdrojowy to nie tylko sanatorium , otoczone Parkiem Zdrojowym . Tu koncentruje się życie towarzyskie i kulturalne miasta. Są tu urokliwe kawiarnie , galerie rzemiosła artystycznego , biuro podróży i oczywiście pijalnia a w podziemiach maleńkie Muzeum Zdrojowe . Możemy też zwiedzić wieżę zegarową skąd roztaczają się przepiękne widoki na góry i miasto.

W budynku są dwie sceny - w Hali Spacerowej i Kawiarni Bohema . Odbywają się tu koncerty znanych i mniej znanych artystów oraz inne wydarzenia o charakterze kulturalnym.

Hala Spacerowa - scena

Hala Spacerowa jest tak piękna , że nawet zdjęcia tego nie oddają. W całości wykonana jest z modrzewia , którego zapach jest wyjątkowy a wnętrze  ozdobione roślinną polichromią i witrażami. 

Hala Spacerowa Dom Zdrojowy 


Dużo mogłabym jeszcze o tym miejscu pisać ale zabieram Was dalej . Tuż obok Domu Zdrojowego znajduje się drugi centralny  punkt miasta -  fontanna z czterema żabami  - szczęścia, zdrowia , bogactwa i miłości. Kto oprze się ich głaskaniu ? Wierzę, nie wierzę ale pogłaskać mogę :-)fontanna z żabami Świeradów - Zdrój


Skwer otoczony jest ławkami z jednej strony i tu rozpoczyna się główna ulica miasta - ulica Zdrojowa.  Stoi tu najpiękniejszy budynek , moim zdaniem, Willa Szarotka (Willa Charlotte) z 1900 r. Kiedyś hotel, później sanatorium a dziś popada w ruinę , niestety. Koło fontanny możemy wysłuchać koncertów ulicznych grajków albo wsłuchać się w szum wody po prostu.A dlaczego żaba jest symbolem Świeradowa - Zdroju ? zapytacie . Oczywiście jest legenda ale opowiem w następnym wpisie :-)

Nawet nie przypuszczałam, że tak dużo miejsca potrzebuję by napisać o tym maleńkim mieście :-)

przed Halą Spacerową Domu Zdrojowego 

Dom Zdrojowy główne wejście 

Zapraszam na część 2 ....

7 komentarzy:

 1. Bozenko to jesteś zrelaksowana i odnowiona.Piekny spacer po mieście i śliczne budynki.Piekna wycieczka ,pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Architektura zachwyca a odpoczynek taki prawdziwy od codzienności. Bardzo dziękuję Urszulko 🌞

   Usuń
 2. Dziękuję za piękną wycieczkę :0) będę czekała na cześć drugą :0)
  Pozdrawiam serdecznie Bożenko :0)
  Swoją drogą to świetny sposób na odpoczynek i regenerację ;0)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam taka formę odpoczynku bo każdy z takiego wyjazdu jest zadowolony . Bardzo dziękuję Moniczko🌞

   Usuń
 3. Ale tam pięknie i urokliwie. Nigdy nie byłam w Świeradowie-Zdroju więc tym bardziej dziękuję za wirtualny spacer :).
  Buziaki Bożenko!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To był mój pierwszy raz i zachwycona i wypoczęta wróciłam. Dobry czas. Bardzo dziękuję Justynko 🌞

   Usuń
 4. Niegdy nie był był Górach Izraelskich i tak naprawdę pierwszy raz o nich się dowiedziałam dopiero w tym roku. Może kiedyś uda mi się je odwiedzić :)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za zostawione opinie o moim blogowaniu :-)