08 czerwca, 2016

Ażurowy żakiecik
O bolerkach ,żakietach na lato już było. Zrobiłam ich tak dużo ,że nawet nie pamiętam ile. 

Kolejny letni żakiet jest wykonany z włóczki bawełnianej. Dość nietypowe połączenie kolorów. Blady pomarańcz z leciutkim różem.  Górę zrobiłam na drutach ściegiem ściągaczowym a dół na szydełku w ulubione dla mnie wachlarze.

Rękaw krótki, prosto wszyty. Przerobiony jest ściegiem dżersejowym. Ramiona przodu i tyłu żakietu połączone są ozdobnymi pętelkami zrobionymi z szydełkowego  łańcuszka.

Zamiast zszycia bierzemy szydełko, robimy kilka oczek łańcuszka , u mnie 6 oczek, łączymy z ramieniem przodu. I znów 6 oczek łańcuszka i łączymy z ramieniem tyłu itd. powtarzamy do końca.

połączenie przodu i tyłu żakietu - łańcuszkowe zygzaki

Zapięcie żakieciku to dwie małe różyczki z pętelką zrobione na szydełku.


Różyczka to nawet za wiele powiedziane . Są to paski ze słupków. Robimy tak: 20 oczek łańcuszka, następnie 20 słupków i tyle. Pasek sam się zwija i sam tworzy małą różyczkę. 


różyczkowe zapięcie

Wystarczy przyszyć i już mamy zamiast guzików szydełkowe kwiatki. Przy jednym z nich robimy łańcuszkową pętelkę. Zapięcie żakieciku zrobione. Czyż to nie jest piękne? Banalnie łatwe wykonanie a efekt doskonały.


Karczek żakieciku zrobiony jest podwójnym ściągaczem tzn. przerabiamy 2 oczka prawe na zmianę z 2 oczkami lewymi. Przy dekolcie szydełkowe wachlarzyki jako wykończenie brzegów robótki.

podwójny ściągacz
wachlarzyki przy dekolcieRękaw zaczynamy 2 rzędami ściegu francuskiego na cieńszych drutach. Dalej drutami całości ścieg dżersejowy. Musimy zmienić rozmiar drutów by dół rękawa sam się  nie zwijał. 


Bezpośrednio od karczku żakietu zaczęłam szydełkować wachlarze. Ścieg prosty bo tylko oczka łańcuszka i słupki. Brzegi i dół bez wykończenia bo ścieg jest tak dobry , że sam tworzy ładny brzeg.


Włóczka bawełniana jest doskonała na lato ale też w innych porach roku się sprawdza. Naturalna, nie przegrzewa, doskonała na sweterki,bluzki i żakiety. Często bardzo wydajna.Na taki mój żakiecik potrzebne jest tylko 34 dkg.

Na rynku mamy całe bogactwo tego rodzaju włóczek w przepięknych kolorach. 
Tylko wybierać i dziergać czy to na drutach, czy to na szydełku lub łączyć te dwie techniki ręcznych robótek.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz