01 czerwca, 2016

Zrób ze mną szydełkową małą sukienkę. Zapraszam :-) Część 1 - karczekSzydełkową sukienkę robię dla mojej wnuczki na wzrost 110 cm. Użyłam białego  kordonka Kaja polskiej firmy Ariadna 100% bawełny. Szydełko nr 1,25 .  
Kordonek jest miękki , lekki i miły w dotyku. Kupiłam 6 motków kordonka i jeszcze pewno pół motka zostanie.Sukienkę mam już na etapie wykończenia ale zaczniemy , tak jak i ja,
 od karczku.

Wybrałam ścieg jak niżej, dość gęsty .  Lekko ażurowy.
Ścieg niezwykle prosty a jednak bardzo ładny.


Karczek bez naciągania ma pod pachami 27 cm x 2 , pomiędzy pachami - 21 cm x 2. Jest wysoki na 19cm , pachy - 14 cm. Kordonek sprężynuje o ok.4 cm. Nie mam modelki pod ręką więc zawsze robię "na oko" lub opierając się o wymiary na dany wzrost z robótkowych gazetek.

Znając moje wymiary mojej sukienki, bardzo łatwo jest robótkę zwiększyć lub zmniejszyć i dopasować do wymiarów małej czy dużej dziewczynki. Podzielnikiem jest 3 - więc albo mniej o krotność 3 lub więcej o krotność 3.


 A
robimy 101 oczek łańcuszka a następnie 101 słupków

B
robimy ścieg wg schematu - rząd 1
otrzymujemy 32 elementy po 3 słupki z 1 oczka  w odstępach po 2 oczka plus boki

C
rząd 2 schematu - 32x3 słupki łączone górą , rozdzielone 2 oczkami łańcuszka

D
rząd 3 schematu - 33 x 3 słupki z 1 oczka z odstępem o 2 oczka

Wg schematu robimy 6 rzędów.

rząd 6 schematu i cały karczek przodu

Następnie robimy podkrój pod pachy. Przesuwamy się oczkami ścisłymi do środka 4 elementu. Zaczynamy 3 oczkami łańcuszka jako początkowy słupek i przerabiamy ściegiem wg schematu ale nie do końca rzędu tylko do 4 elementu przed końcem.  Mamy 25 elementów.

Do dekoltu przodu  mamy 10 rzędów  a na tyle - 11 rzędów. Po tym zaczynamy robić ramiączka , wysokie na 10 rzędów w przodzie i 9 na tyle karczku. Pomiędzy nimi powstaje dekolt. Każde ramiączko robimy osobno.

karczek przodu                                                                             karczek tyłu


 Karczek w sukience jest najważniejszy bo musi być choć lekko dopasowany do figury. Inaczej cała sukienka nie będzie już taka piękna jak zakładaliśmy.

Jak już  wydziergacie karczek to przyjdzie czas na spódnicę . Najlepiej robić od karczku bo znika dodatkowe zszycie i pomału budujemy klosz czy ładniej będą się układać marszczenia. 

Spódnicę omówię w kolejnym poście.

ciąg dalszy nastąpi....
6 komentarzy:

 1. Anonimowy04:34

  bardzo prosze o film lub objasnienie wzoru ananasowego krok po kroku

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Filmu nie mam a ananasy są szczegółowo omówione w części 2 https://handmadeboni.blogspot.com/2016/06/zrob-ze-mna-szydekowa-maa-sukienke_2.html
   Pozdrawiam:-)

   Usuń
 2. Świetnie i zrozumiale Pani nam przygotowała sposòb wykonania tej ślicznej sukienki.
  Dziękuję za poświęcony czas.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziekuje i pozdrawiam:-)

   Usuń
 3. Śliczna sukienka i wszystko klarownie wyjaśnione. Super!

  OdpowiedzUsuń