22 czerwca, 2016

Labrador - nowy sweterek. Część 1.

wierzch sweterka                                       spód  sweterka

Dwa miesiące temu , w kwietniu zrobiłam ubranko dla labradora o imieniu Lilly - post 24.04.2016 - a już mogę się pochwalić drugim sweterkiem. Lilly jak każda kobieta potrzebuje więcej ciuszków. Więc będzie miała.

Tym razem miękka i cieńsza włóczka w kolorze zielonym Super Soft polskiej firmy Inter-Fox o składzie: 45% wełny i 55% akrylu. Bardzo sprężysta i delikatna a także wydajna. Zużyłam niespełna 20 dkg. Druty nr 3 a wg banderoli nr 4. Ja drutuję dość luźno więc rozmiar drutów zawsze używam mniejszy od wyznaczonego.

Do podkreślenie kształtu czy fasonu sweterka użyłam lekko pomarańczowej włóczki Lilly firmy też Inter-Fox. Lubię ten internetowy sklep z włóczkami. Mają przystępne ceny, duży wybór i szybką dostawę. Korzystam od lat i nigdy nic nie było nie tak. Polecam.

W nowym sweterku dla labradora pobawiłam się trochę różnymi ściegami, głównie warkoczami. Tak nie jest nudno i można sobie przećwiczyć coś nowego. A takim jest gruby warkocz w części centralnej sweterka. Bardzo podoba mi się ten warkocz a trafiłam na niego w internecie  dość nie dawno. Trochę go zmodyfikowałam , jak zazwyczaj to robię.

Dzierganie zaczęłam od części grzbietowej , od ogona. Na początku nabrałam 52 oczka. Rozłożenie ściegów :
oczko brzegowe + 1o.prawe + 1 o.lewe + 4 o.prawe  ( mały warkocz)+ 1 o. lewe + 1 o.prawe + pas prostokątów na 3 oczka + 1 o. prawe + 2 oczka lewe + 24 oczek pasa grubego warkocza + 2 oczka lewe + 1.o.p. + Pas prostokątów + 1o.p. + 1.o.l. + 4 o.p.(mały warkocz) + 1 o.l. + 1 o.p. + oczko brzegowe


W co 2 rzędzie dodawałam po 1 oczku z każdej strony , w sumie 10 czek.  Te boczne części przerobiłam ściegiem ozdobnego ściągacza. Razem : 72 oczka, w tym 2 o.brzegowe.

Na części grzbietowej są 4 różne ściegi , nie licząc górnego pojedynczego ściągacza.

Ściągacz  jest pojedynczy czyli na zmianę prawe i lewe oczka, z tym ,że oczka prawe na przodzie robótki są przekręcane. Oczka prawe przekręcane są bardziej widoczne i bardziej trzymają linię prostą ściegu.

W tabeli poniżej rozrysowałam ściegi od pasa grubego warkocza.
HANDMADEBONIIIIII-IIII-I-I-I-I-I-I

11
I---I-WWWW-I-I-I-I-I-I

9
IIIII-IIII-I-I-I-I-I-I

7
I---I-IIII-I-I-I-I-I-I

5
IIIII-WWWW-I-I-I-I-I-I

3
I---I-IIII-I-I-I-I-I-I

1
Znaki: I o.prawe ; - o.lewe ; W skręt warkocza

Od lewej: pas prostokątów - kolor zielony , mały warkocz na cztery oczka - kolor szafiru , skręcany w co 6 rzędzie , pas ozdobnego ściągacza - kolor czerwony.

Ściągacz ozdobny robimy na prawej stronie robótki prawe i lewe oczka a po stronie lewej robótki - wszystkie oczka przerabiamy na lewo. 

Pas grubego warkocza jest na 24 oczka.
Przerabiamy wg schematu poniżej:
H A N D M A D E B O N I

- - I I I I I - - - - I I - - - - I I I I I - - 17
- - W W W W W M M M M M K K K K K L L L L L - - 15
- - I I I I I - - - - I I - - - - I I I I I - - 13
- - I I I I I - - - - I I - - - - I I I I I - - 11
- - I I I I I - - - - I I - - - - I I I I I - - 9
- - I I I I I - - - - I I - - - - I I I I I - - 7
- - I I I I I - - - - I I - - - - I I I I I - - 5
- - I I I I I - - - - I I - - - - I I I I I - - 3
- - I I I I I - - - - I I - - - - I I I I I - - 1
Znaki : I o.p. ; - o.l. ; W,M,K,L krzyżowanie oczek

 L zostawiamy na wierzchu robótki, przerabiamy 5 oczek oznaczonych K i są to oczka prawe a następnie przerabiamy oczka odłożone L - oczka prawe
W zostawiamy na tyle robótki, przerabiamy oczka oznaczone M - oczka prawe a następnie oczka odłożone W - oczka prawe
Rząd 15 wygląda więc tak : 2 o. lewe + 20 o.prawych =dwa warkocze po 10 oczek + 2 oczka lewe. W rzędzie 16 przerabiamy oczka jak schodzą z drutów.

Rząd 16 : 2 o.prawe + 20 o. lewych + 2 o. prawe
Na wysokości 55 cm kończymy przerabianie ozdobnych ściegów i robimy 11 cm pojedynczego ściągacza. Prawe oczka na przodzie robótki przekręcamy.
Aby mniej zszywać,  oczka dobrałam z jednego boku by wydziergać spód sweterka czyli część pod brzuchem labradora. Najpierw pojedynczy  ściągacz z jednej strony , wysoki na 3 cm a szeroki na 50 oczek + 2 oczka brzegowe.
Z drugiej strony dobrałam oczka na ozdobny spód sweterka.


Tu mamy pasy warkoczy na 4 oczka - jeden skręcałam w co 6 rzędzie a drugi w co 12. Warkocze rozdzielają :1 oczko lewe + 1 oczko prawe + 1 oczko lewe. Szerokość tej części to 24 cm bez rozciągania, na 50 oczek + 2 oczka brzegowe.

Rozłożenie ściegów: 1 o.brzegowe+1o.prawe+1o.lewe+warkocz nr 1 + *1o.l + 1o.p. + 1o.l.+ warkocz nr 2 + 1o.l.+1o.p.+1o.l.+warkocz nr 1*+ 1o.l.+1o.p.+1o.brzegowe
od * do * powtarzamy

Po 26 cm robimy 3 cm pojedynczego ściągacza.

Z tej części dobrałam znów oczka pod szyję labradora.


Na początku było 49 oczek a ściegi układały się następująco : 15 oczek ozdobnego ściągacza + 2 o.lewe + 4 o.prawe(warkocz) + 2o.lewe + 1 o.prawe+ 2 o.lewe + 4 o.prawe(warkocz) + 2o.lewe + 15 oczek ozdobnego ściągacza.

Warkocze skręcane są w co 6 rzędzie. Oczko prawe, środkowe jest przekręcane na prawej stronie robótki.

W co 4 rzędzie gubiłam po obu stronach po 2 oczka by zwęzić ten pas. Po zgubieniu oczek ozdobny ściągacz jest na 9 oczek. Razem 37 oczek, w tym 2 oczka brzegowe.

Na wysokości 17 cm robimy pojedynczy ściągacz , wysoki na 11 cm tak samo jak w części grzbietowej.

Ta część musi być trochę dłuższa od grzbietu by nie uciskała szyi labradora.

Efekt końcowyPrzed nami zszycie i wykończenie. A to w następnym poście. Zapraszam już dziś.

I jeszcze mała dygresja.
 Przedstawiam Wam moją pomocnicę we wszystkich moich robótkach. To czarna kotka o imieniu Negri. Zawsze pilnuje  abym nie pogubiła oczek :-)2 komentarze:

  1. Śliczne ubranko Bożenko. dziekuję za instrukcję. Kiedys poproszono mnie o zrobienie ubranka dla pieska, ale musiałam odmówić z braku wiedzy i weyobraźni. Pozdrawiam serdecznie:-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Cieszę się ,że pomogłam. Serdecznie pozdrawiam:-)

    OdpowiedzUsuń